Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Czy William Szekspir był plagiatorem?
Kategoria: Ciekawostki   Czwartek, 15 luty 2018 09:00 Autor: Andreas

Czy William Szekspir był plagiatorem?

Czy William Szekspir był plagiatorem? Kurtis Garbutt/Flickr/CC BY 2.0

Szekspir „pożyczył” zwroty i wątki fabularne z mało znanego XVI-wiecznego manuskryptu – tak twierdzi program antyplagiatowy, który zwykle bada pod tym kątem prace studentów.

Na pomysł takiej analizy wpadłą dwójka naukowców z Fairleigh Dickinson University – Dennis McCarthy i June Schlueter. Po przepuszczeniu przez program WCopyfind sztuk Szekspira, odkryli oni coś zaskakującego: w 11 z nich znaleziono aż 20 fragmentów łudząco podobnych do treści zawartych w „A Brief Discourse of Rebellion and Rebels” – mało znanym manuskrypcie autorstwa George’a Northa. Zwroty te pojawiły się m.in. w takich dziełach Szekspira jak „Ryszard III”, „Makbet”, „Henryk V” czy „Król Lear”.

By upewnić się, że obaj twórcy nie skorzystali ze źródła trzeciego, analizie poddanych zostało także 17 milionów stron znajdujących się w bazie danych „Early English Books Online”. Żaden inny tekst nie zawierał jednak podobnych kombinacji treści i zwrotów. Jako przykład ma posłużyć tekst otwierający dzieło Northa, w którym autor użył słów takich jak „proporcja”, „szkło”, „cecha”, „uczciwość”, „zdeformowany”, „świat”, „cień” i „natura”. Każdy z tych zwrotów znalazł się również w przemowie zawartej w „Ryszardzie III” Szekspira.

Jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to odkrycie o bardzo dużym znaczeniu dla angielskiej literatury.

William Szekspir (1564-1616) był poetą, dramaturgiem, aktorem i reformatorem teatru. Jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci światowej literatury. Do jego najważniejszych dzieł zalicza się m.in. „Romea i Julię”, „Hamleta” czy „Makbeta”

George North był angielskim dyplomatą. W 1564 r. został przedstawicielem królowej Elżbiety I w Szwecji.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: Telegraph.co.uk, Wiadomosci.onet.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 22 luty 2018 10:10
alexjones.pl Inne Ciekawostki Czy William Szekspir był plagiatorem?