Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Tajna operacja CIA o kryptonimie AJAX jest faktem
Kategoria: Ciekawostki   Sobota, 03 marzec 2018 09:55 Autor: Andreas

Tajna operacja CIA o kryptonimie AJAX jest faktem

Tajna operacja CIA o kryptonimie AJAX jest faktem Wikimedia Commomns Public Domaine

Jedną z największych teorii spiskowych, która okazała się faktem, była tajna operacja CIA pod kryptonimem AJAX.

W Iranie operacja AJAX była także nazywana Zamachem Mordadu. Niemniej jednak jakkolwiek byśmy się do tego nie odwoływali, operacja AJAX była przewrotem irańskim, który w 1953 roku doprowadził do obalenia demokratycznie wybranego Muhammada Mosadeka. Główną przyczyną zamachu stanu była próba nacjonalizacji irańskich złóż ropy naftowej, które zagrażały zyskom ropy naftowej brytyjskiej spółki Anglo-Persian Oil Company (AIOC).

Stany Zjednoczone oprócz ochrony sojuszniczego monopolu naftowego przede wszystkim postrzegały ruch Mosadeka jako komunistyczną agresję i dlatego pomogły zaplanować powrót do władzy jednego z najbardziej podstępnych dyktatorów na świecie – szacha. Operacja AJAX zaowocowała niemal bezpośrednio w 1979 roku rewolucją irańską, która stworzyła antyzachodną republikę islamską kierowaną przez ajatollaha Chomeiniego. Rewolucja pochłonęła tysiące niewinnych istnień a wszystko w imię zysków płynących z eksploatowania złóż ropy.

Rząd USA przez lata ukrywał prawdę dotyczącą Operacji AJAX przed Amerykanami aż do niedawna. CIA odtajniła różne dokumenty z okazji sześćdziesiątej rocznicy zamachu stanu. Z powodu ostatniej deklasyfikacji wiele informacji istotnych dla tego zamachu sponsorowanego przez CIA jest teraz dostępnych w archiwach CIA. Opisując operację AJAX, sama CIA stała się dość osobliwie autorefleksyjna, co również może zdumiewać.

Oto, co możemy przeczytać. „Świat zapłacił bardzo wysoką cenę za brak demokracji w większości krajów Bliskiego Wschodu. Operacja AJAX uczyła tyranów i początkujących tyranów, że najpotężniejsze rządy na świecie są skłonne tolerować nieograniczoną represję, o ile opresyjne reżimy były przyjazne Zachodowi i zachodnim firmom naftowym. Pomogło to w osiągnięciu równowagi politycznej w rozległym regionie z dala od wolności i dyktatury” – głoszą odtajnione konkluzje CIA dotyczące tajnej operacji AJAX w Iranie.

Autorstwo: Zespół „Globalnego Archiwum”
Źródło: Globalne-Archiwum.pl

 

Źródło: Wiadomości z kraju – Wolne Media


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 03 marzec 2018 17:16
alexjones.pl Inne Ciekawostki Tajna operacja CIA o kryptonimie AJAX jest faktem