Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki ATOMIK – wódka prosto z Czarnobyla
Kategoria: Ciekawostki   Sobota, 10 sierpień 2019 13:05 Autor: Andreas

ATOMIK – wódka prosto z Czarnobyla

 ATOMIK – wódka z Czarnobyla ATOMIK – wódka z Czarnobyla © University of Portsmouth

Profesor Jim Smith z University of Portsmouth wyprodukował wódkę z ziarna uprawianego w zamkniętej strefie wokół elektrowni w Czarnobylu. Uczony mówi, że ATOMIK to najważniejszy napój spirytusowy świata, gdyż dzięki sprzedaży tej wódki chce pomóc ludziom mieszkającym w pobliżu Czarnobyla. Ma do nich wracać 75% dochodów ze sprzedaży alkoholu.

Badania samych ziaren wykorzystanych do produkcji wódki wykazały, że radioaktywność zawartego w nich strontu-90 jest nieco powyżej ukraińskiej normy wynoszącej 20 Bq/kg. Jednak, jako że proces destylacji usuwa zanieczyszczenia, radioaktywność węgla-14 w gotowej wódce jest taka, jak w każdej innej wódce na świecie.

Do produkcji alkoholu użyto wody z głębokich złóż znajdujących się 10 kilometrów na południe od czarnobylskiego reaktora. Twórcy ATOMIK zapewniają, że właściwości tej wody są podobne do wody z Szampanii, sama woda jest wolna od zanieczyszczeń.

Sprzedażą ATOMIK zajmie się założona przez jej twórców Chernobyl Spirit Company.

Sądzimy, że w strefie zamkniętej nie powinna być prowadzona działalność rolnicza na większą skalę, gdyż to obecnie naturalny rezerwat przyrody. Jednak istnieje wiele pobliskich obszarów, gdzie uprawa ziemi jest wciąż zakazana. Jednak po 33 latach od katastrofo wiele z tych obszarów można by ponownie wykorzystać do produkcji rolnej, również takiej nie mającej nic wspólnego z wytwarzaniem spirytusu.

Wódka ATOMIK to jeden z elementów pracy naukowej profesora Smitha, który jest czołowym ekspertem od Czernobyla. W ramach przyznanych grantów bada on, czy i kiedy niektóre tereny wokół Czarnobyla nadają się pod uprawę.

 

Źródło: Kopalnia Wiedzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Sobota, 10 sierpień 2019 09:10
alexjones.pl Inne Ciekawostki ATOMIK – wódka prosto z Czarnobyla