Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Ciekawostki   Sobota, 14 wrzesień 2019 13:05 Autor: Andreas

Kogo pozdrawiał z Księżyca Neil Armstrong?

Neil Armstrong Neil Armstrong Kanijoman/Flickr/CC BY 2.0

Wszyscy znają słynne zdanie o małym kroku człowieka i wielkim skoku dla ludzkości, wypowiedziane przez Amerykanina Neila Armstronga. O innych słowach astronauty mało kto dziś pamięta.

Wszystkim wiadomo, że pierwszą osobą, która postawiła stopę na Księżycu był Amerykanin Neil Armstrong. Przynajmniej tak przyjęto uważać, choć niektórzy zwolennicy teorii spiskowych uważają, że wszystko to mistyfikacja. Jakkolwiek by było 20 lipca 1969 roku, zgodnie z ogólnie przyjętą wersją, Armstrong urządził sobie trzygodzinny spacer po powierzchni Księżyca i przekazał na Ziemię następujące słowa: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

O tych słowach wiedzą wszyscy, ale już o innych, wypowiedzianych przez Neila, wspomina się nie tak często. Brzmiały one tak: „Powodzenia panie Gorsky”. Przez trzydzieści lat Gorsky nie ujawniał znaczenia tych słów. Dopiero w 1995 roku kosmonauta postanowił odsłonić prawdę.

Kiedy Armstrong był jeszcze małym chłopcem, w jego sąsiedztwie mieszkała rodzina Gorsky. Pewnego razu Neil rzucił piłkę pod okno sąsiadom i przypadkowo usłyszał słowa wypowiedziane przez panią Gorsky. „Dostaniesz to, kiedy chłopczyk z sąsiedztwa wyląduje na Księżycu!”. Pewnie nie warto tłumaczyć, o co pan Gorsky prosił żonę, tym bardziej, że rzecz się działa w sypialni małżonków.

Armstrong zapamiętał tę rozmowę i żartobliwie przekazał pozdrowienia byłemu sąsiadowi.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 14 wrzesień 2019 08:18