Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Owsiak i chiński reżim. Obrońcy praw człowieka oburzeni
Kategoria: Ciekawostki   Piątek, 10 styczeń 2014 17:44 Autor: admin

Owsiak i chiński reżim. Obrońcy praw człowieka oburzeni

Owsiak i chiński reżim. Obrońcy praw człowieka oburzeni foto: Zorro2212/Wikimedia Commons/CC
Cała Polska oklejona jest billboardami reklamującymi sieć komórkową Play z podobizną Jerzego Owsiaka. W jednym ze spotów jej marka skojarzona została z wolnością. Tymczasem nie jest tajemnicą, że sieć ta ma powiązania z chińskim reżimem. – To obrzydliwe połączenie – mówi o kampanii Owsiaka Michał Orzechowski z organizacji World Solidarity, walczącej o prawa człowieka w Chinach i wolność dla Tybetu.

„Siema! Play znowu wbija na Woodstock, bo wszyscy kochamy wolność!” – tak krzyczał Jerzy Owsiak w jednej z reklamówek Playa. WOŚP współpracuje z tą siecią od kilku lat, jednak nigdy kampania mająca skojarzyć tę markę z ratowaniem dzieci nie była tak natarczywa. W reklamówkach komercyjnej firmy zobaczyć można czerwone serduszka, wolontariuszy, wcześniej pokazywana była młodzież z Woodstocku.

Kto stoi za Huawei

„Play i Huawei zabiorą cię do Chin” – tak brzmi hasło jednego z konkursów dla klientów, którzy kupili modem Huawei w sieci Play. Można było w nim wygrać wycieczkę do Chin.

Chiński koncern Huawei, na którego telefonach działa Play, został założony w 1987 r. przez Rena Zhengfeia, byłego oficera Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Jak pisała 30 października w „Gazecie Polskiej Codziennie” Hanna Shen, „zdaniem ekspertów Komunistyczna Partia Chin wpompowała miliardy dolarów w Huawei, a chińska agencja szpiegowska ma swoją siedzibę w głównym biurze firmy”. Z władzami w Pekinie powiązana jest również stojąca na czele zarządu firmy Sun Yanfang. Zanim dołączyła do Huawei, pracowała w ministerstwie bezpieczeństwa państwa, zajmującym się działalnością wywiadowczą. Za Huawei stoi Komunistyczna Partia Chin – mówił w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” publicysta amerykańskiego „Weekly Standard” Ethan Gutmann.

Bezczelność i manipulacja

Na czym jeszcze polegają związki sieci Play z Chinami? O początkach działalności tej sieci w Polsce tak pisał tygodnik „Wprost” (29/2008): „Tajemnicą sukcesu polskiej sieci komórkowej Play są chińskie pieniądze. Firma P4, operator tej sieci, powstała w niemałej części za pieniądze z kredytu od Chińskiego Banku Rozwoju (CDB) i przy wykorzystaniu sprzętu telekomunikacyjnego chińskiej firmy Huawei. Niedawno operator podpisał nową umowę z CDB, zwiększającą linię kredytową do rekordowych 640 mln euro”.

‒ Jakiekolwiek kojarzenie firmy z takimi powiązaniami z wolnością to bezczelność, manipulowanie faktami w sposób wręcz niewiarygodny – mówi Zbigniew Romaszewski, organizator Międzynarodowych Konferencji Praw Człowieka i założyciel Komitetu Helsińskiego w Polsce.

Więcej w tygodniku „Gazeta Polska”. 
 


Źródło artykułu: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 10 styczeń 2014 20:32
alexjones.pl Inne Ciekawostki Owsiak i chiński reżim. Obrońcy praw człowieka oburzeni