Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Węgierski umacnia się na Zakarpaciu
Kategoria: Ciekawostki   Czwartek, 20 grudzień 2012 09:14 Napisał

Węgierski umacnia się na Zakarpaciu

Na mocy nowej ustawy językowej, węgierski został ustanowiony językiem regionalnym rejonu wynohradiwskiego. To już drugi powiat na Zakarpaciu (po bieriegowskim), w którym Madziarzy zdobyli takie uprawnienie.

Rada rejonowa w Wynohradiwie (węg. Sewlusz) uznała status języka, którym mówi 30,9 tys. mieszkańców powiatu (co stanowi 26,2%). Przeciw głosował tylko jeden radny, a projekt rozpatrywano na wniosek dwóch radnych mniejszościowych. Zmiana oznacza m.in. wprowadzenie dwujęzycznych tablic drogowych i umożliwia stosowania języka węgierskiego w urzędach.

To już drugi rejon na Zakarpaciu, w którym Węgrom udało się uzyskać status specjalny dla swej mowy. W całym obwodzie – Madziarów jest ok. 12% i już zapowiedzieli, że będą walczyć o wprowadzenie podobnych regulacji na całym Zakarpaciu, od kilku lat stanowiącym obszar intensywnej akcji politycznej, propagandowej, a docelowo – jak uważa się na Ukrainie – także rewindykacyjnej ze strony Budapesztu.

O ile do triumfalnego pochodu rosyjskiego (nawet przez Radę Najwyższą) zdążono się na Ukrainie przyzwyczaić (no, może z wyłączeniem zwolenników SWOBODY), to nowe sprzeciwy nacjonalistów są wywoływane przez aktywność innych mniejszości – w tym Rumunów i Bułgarów. Rumunii  na razie zdobyli uznanie dla języka nazywanego tu mołdawskim w pojedynczych miejscowościach kilku obwodów (czerniowieckiego i zakarpackiego). Bułgarzy walczą o to samo w Izmaile i Bołgradzie (obwód odeski). Z kolei władze autonomii krymskiej uznały statut regionalny tatarskiego.

Jeszcze we wrześniu szefowa Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa nie wykluczyła starań mniejszości polskiej o uzyskanie uznania statusu naszego języka. Najbardziej prawdopodobne wydaje się to na Żytomierszczyźnie, a także w powiecie mościskim w obwodzie lwowski (w Mościskach mieszka ok. 20% Polaków, w całym rejonie – ich zdaniem ok. 12, zdaniem władz lokalnych – najwyżej 8 proc.). Jak łatwo się domyśleć, widmo „lackiego powrotu” było i jest jednym z argumentów kampanii miejscowych neobanderowców.

FOPnU zabiegała w Polsce o pomoc w swych staraniach, jednak na razie odzew z tej strony Bugu nie był zbyt aktywny.

(karo)

 

Źródło artykułu: Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych - Portal o Geopolityce


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 25 grudzień 2012 20:46
alexjones.pl Inne Ciekawostki Węgierski umacnia się na Zakarpaciu