Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Żyć bez pieniędzy przez rok: niesamowita historia Mark’a Boyle’a
Kategoria: Ciekawostki   Czwartek, 15 wrzesień 2011 14:03 Napisał

Żyć bez pieniędzy przez rok: niesamowita historia Mark’a Boyle’a

Żyć bez pieniędzy przez rok: niesamowita historia Mark’a Boyle’a

Od listopada 2008r., przez ponad rok Brytyjczyk Mark Boyle nie wydał ani grosza. To, czego potrzebował do życia robił sam albo otrzymywał od innych na zasadzie handlu wymiennego. Wbrew pozorom Mark Boyle nie jest „nawiedzonym wariatem", a do swojej „bezpieniężnej" przygody podszedł bardzo pragmatycznie. Zaczął od stworzenia listy rzeczy, które będą mu absolutnie niezbędne do nowego życia. Wśród nich były takie, których nie sposób było zrobić samemu ani dostać za darmo czyli panele słoneczne do zasilania laptotpa i telefonu (służy tylko do odbierania połączeń przychodzących), a także do ogrzewania wody. Mark Boyle postanowił je zakupić i na tym skończyły się jego wydatki. Sam telefon i laptop to urządzenia z odzysku, tak samo jak dom w postaci starej przyczepy.

Przyczepę trzeba było gdzieś postawić. Udało się to zrobić na terenie ekologicznego gospodarstwa - w zamian za wolontariat na farmie. Urządzenia do gotowania Mark Boyle już wykonał samodzielnie. W artykule napisanym w 2009r. dla czasopisma Guardian opowiada dlaczego zdecydował się na ten - drastyczny zdaniem wielu - eksperyment i jak sobie na co dzień radzi. „W trakcie moich sześcioletnich studiów ekonomicznych ani razu nie usłyszałem słowa „ekologia". Więc gdyby nie zakupiony przez przypadek film Ghandi, po ukończeniu studiów zapewne skończyłbym zarabiając dobre pieniądze na przekonywaniu hinduskich farmerów do przejścia na uprawy GMO, albo na czymś równie użytecznym." - pisze Mark Boyle. Po doświadczeniu menedżerskim zdobytym w zarządzaniu firmami działającymi w branży żywności ekologicznej, stwierdził że nawet tzw. biznes etyczny jest niewystarczający.

Żyć bez pieniędzy przez rok: niesamowita historia Mark’a Boyle’a Zdaniem Mark'a Boyle'a jako konsumenci jesteśmy kompletnie odcięci od tego, jak nasze konsumenckie wybory wpływają na innych ludzi, na zwierzęta, na szeroko pojęte otoczenie. Istniejąca przepaść sprawia, że nie mamy świadomości jak bardzo produkty, które kupujemy niszczą środowisko. Narzędziem, które umożliwiło takie odcięcie się są pieniądze. „Gdybyśmy uprawiali własne jedzenie, nie marnowalibyśmy go i nie wyrzucali codziennie. Gdybyśmy sami robili swoje meble, nie wyrzucalibyśmy ich na śmietnik przy każdej zmianie dekoracji wnętrza. Gdybyśmy sami mieli oczyszczać swoją wodę, zapewne byśmy jej nie zatruwali." - podkreśla Mark Boyle.

Mark Boyle jest twórcą Freeconomy Community - międzynarodowej wspólnoty i strony internetowej, której celem jest pomóc tym, którzy chcą odejść od życia podporządkowanego pieniądzom w kierunku budowania wspólnot funkcjonujących bez pieniędzy, a opartych na samodzielnym wykonywaniu potrzebnych przedmiotów, współpracy oraz bezpieniężnej wymianie dóbr i usług. Mark Boyle nie akceptuje donacji ani reklam na stronie.

Żyć bez pieniędzy przez rok: niesamowita historia Mark’a Boyle’a Swoje doświadczenia i przemyślenia Mark Boyle opisał w wydanej w 2010r. książce pt. „The Moneyless Man". Zadeklarował, że nie pobrał i nie pobierze z tego tytułu żadnych pieniędzy - całość zysków ma pomóc stworzyć w „realu" wspólnotę funkcjonującą bez pieniędzy, wg zasad Freeconomy.

 


Źródło artykułu: Ekoistka.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 29 grudzień 2012 01:03
alexjones.pl Inne Ciekawostki Żyć bez pieniędzy przez rok: niesamowita historia Mark’a Boyle’a