Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Rzymscy gladiatorzy byli wegetarianami
Kategoria: Ciekawostki   Wtorek, 28 październik 2014 19:02 Autor: admin

Rzymscy gladiatorzy byli wegetarianami

Rzymscy gladiatorzy byli wegetarianami foto: Wikimedia Commons/CC

Rzymscy gladiatorzy byli wegetarianami, a jako środek wzmacniający po treningu spożywali napój, sporządzony z wody i popiołu. Takiego odkrycia dokonali austriaccy antropolodzy, prowadzący wykopaliska w ruinach Efezu (Azja Mniejsza). Wyniki badania zostały zaprezentowane przez Science Daily na podstawie informacji, przekazanych przez Uniwersytet w Wiedniu.

Naukowcy badają kości z II/III w. p. n. e., pochodzące z cmentarza gladiatorów. W tamtym czasie Efez był stolicą rzymskiej Azji. Zamieszkiwało go wówczas 200 tys. ludzi. Kości analizowano metodą spektroskopii. Naukowców interesował stosunek izotopów węgla, azotu i siarki w kolagenie, jak i wapnia w składnikach mineralnych kości.


Okazało się, że gladiatorzy w ogóle nie jedli mięsa, a ich dieta składała się z roślin strączkowych i zbóż. W źródłach historycznych spotykano się z terminem hordearii (zjadacze jęczmienia), co wskazywać miało, że gladiatorzy otrzymywali najtańszą żywność.


Jednak zawodnicy z areny bardzo różnili się od zwykłych ludzi posturą i jakoś musieli uzupełniać wapń. Dlatego też spożywali „napój z popiołów”.

„Popiół spożywany był w celu wzmocnienia organizmu po wyczerpującym treningu i do szybkiej regeneracji złamanych kości. Także dzisiaj po ciężkim treningu sięgamy po magnez i wapń (w postaci tabletek musujących)"- powiedział Fabian Kanz, szef badań.Źródło: innemedium.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 28 październik 2014 21:51
alexjones.pl Inne Ciekawostki Rzymscy gladiatorzy byli wegetarianami