Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy Estonii
Kategoria: Ciekawostki   Środa, 02 styczeń 2013 13:34 Napisał

Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy Estonii

Od 1 stycznia 2013 r. Tallinn jako pierwsza stolica na świecie wprowadza bezpłatną komunikację miejską. Mimo obecności tej idei wśród inżynierów komunikacji od lat 1950. jest to pierwsza tego typu decyzja na tak szeroką skalę.

Decyzja o wprowadzenia „taryfy zerowej” dla obszaru miasta Tallinn zapadła w kwietniu 2012 r. na posiedzeniu Rady Miasta, została ona jednak poprzedzona referendum lokalnym w którym 75 proc głosujących poparło tę ideę. Postanowiono wówczas o wprowadzeniu ulgi dla wszystkich mieszkańców Tallinna posiadających zameldowanie w tym mieście oraz dla wszystkich Estończyków poniżej 19 roku życia i innych grup społecznych mających dotąd prawo do ulgowych przejazdów.

Przyjezdni oraz mieszkańcy innych estońskich miast będą musieli nadal płacić za komunikację miejską i władze miejskie tłumaczyły tę decyzję chęcią zwiększenia wpływów do miejskiej kasy poprzez meldowanie się mieszkańców okolic w stolicy, płaceniem w niej podatków i w rezultacie przyszłą przeprowadzką do Tallinna.

Władze Tallina podkreślają, że stołeczna komunikacja jest dotowana z budżetu miasta, a dochody z biletów pokrywają od 30 do 40 proc. jej kosztów. Pełne dotowanie nie będzie więc dużym obciążeniem.

Stolica Estonii liczy sobie ok. 400 tys. Mieszkańców i jest największym miastem gdzie wprowadzono bezpłatną komunikację miejską na świecie. Bezpłatna komunikacja miejska funkcjonuje obecnie w Belgii i Niemczech dla wszystkich linii komunikacji miejskiej w miastach do 70 tys. mieszkańców lub w dużych miastach jak np. w Portland w USA czy w Zagrzebiu, lecz tylko na wybranych liniach.

Należy podkreślić, że praktyczna realizacja „taryfy zerowej” w Estonii byłaby znacznie utrudniona bez postępów Estonii w dziedzinie realizacji e-demokracji. W 2007r. wprowadzono możliwość głosowania przez Internet dla wszystkich obywateli. Możliwe jest dzięki dowodom osobistym ze specjalnym chipem i technologia ta jest również zastosowana w osobistych kartach komunikacji miejskiej.

Opracowanie: Szymon Andrzejewski
Źródło: Lewica


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 02 styczeń 2013 18:30
alexjones.pl Inne Ciekawostki Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy Estonii