Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Co gubili, zapominali lub wysyłali przez pomyłkę amerykańscy wojskowi
Kategoria: Ciekawostki   Niedziela, 10 styczeń 2016 12:21 Autor: admin

Co gubili, zapominali lub wysyłali przez pomyłkę amerykańscy wojskowi

rakieta HellFire rakieta HellFire foto: Spike78/Wikimedia Commons/CC

Przypadek z dostarczeniem przez pomyłkę pocisku „Hellfire” na Kubę zamiast do Stanów Zjednoczonych świadczy o upośledzeniu logistyki Pentagonu. Co więcej, do podobnych wpadek dochodziło z rażącą częstotliwością – pisze Tobin Harshaw, specjalista ds. obrony narodowej.

— Nikt nigdy nie chwalił się operatywnością Pentagonu, ale nawet tym wszystkim, którzy próbowali bronić niepowodzeń logistycznych i marnotrawstwa departamentu obrony, było strasznie wstyd – zaznacza Harshaw.

Publicysta Bloomberg wspomina o kilku przypadkach bezsensownych wydatków amerykańskiego resortu obronnego. W grudniu agencja prasowa ProPublica sporządziła listę amerykańskich projektów w Afganistanie, które specjalny odziała kontrolujący programy odbudowy kraju, uznał za wątpliwe lub niepotrzebne. Łączna wartość projektów – 17 miliardów dolarów. Tymczasem instytucja kontrolna Kongresu Government Accountability Office doszła do wniosku, że połowa majątku oddziału logistyki Pentagonu (14 miliardów dolarów) jest przestarzała lub niepotrzebna. Kolejny przykład – informacje w mediach, że Pentagon „nie może znaleźć” transportu broni na kwotę 500 milionów dolarów, który wysłano do Jemenu.

Harshaw sugeruje, że te przypadki można zapisać na konto zamętu podczas wojny w Afganistanie, Iraku i Jemenie, ale wysłanie „Hellfire” do kraju, wobec którego obowiązują amerykańskie sankcje – to wyraźny sygnał o nieprawidłowościach w Pentagonie. Autor wymienia wiele innych błędów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

W ubiegłym roku laboratorium wojskowe w stanie Utah rozesłało pocztą FedEx zarodniki wąglika po całym kraju i do kilku innych państw. Po kilku miesiącach podobny skandal wybuchł z powodu wysłanych przez pomyłkę próbek dżumy.

We wrześniu 2013 roku wykonawca wojskowy „zgubił” w Afganistanie i po drodze do USA kilka dronów, z których każdy kosztował 500 tysięcy dolarów. Po prawie 250 dniach znalazły się one przez przypadek w Teksasie.

W 2014 roku prywatna firma, która zdobyła kontrakt o wartości 305 milionów dolarów na dostawę prywatnych samochodów żołnierzy, którzy wracali do Stanów z innych krajów, nie mogła znaleźć niektórych z nich w systemie. Rodziny żołnierzy twierdziły w sądzie, że z 27 tysięcy samochodów 70% zagubiono lub dotarło z opóźnieniami.

W 2006 roku cztery nosowe części pocisków przez pomyłkę wysłano do Tajwanu z bezpiecznikami do międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

W 2007 roku bombowiec B-52 przez kilka godzin latał nad Stanami Zjednoczonymi. Później okazało się, że na jego pokładzie znajdowało się sześć głowic jądrowych. W raporcie, który po jakimś czasie odtajniono, Pentagon tłumaczył się, że amerykańskie siły powietrzne nie mogą pilnować setek elementów arsenału jądrowego.

W 2014 roku z powodu braku kluczy do instalowania głowic jądrowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych technicy z amerykańskich baz  wysyłali je sobie kurierem FedEx.

Podsumowując, Harshaw zaznacza, że ani jeden projekt ustawy w sprawie audytu w Pentagonie nie został przyjęty przez Kongres, a nowy program księgowy jest mało przydatny.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 10 styczeń 2016 14:39
alexjones.pl Inne Ciekawostki Co gubili, zapominali lub wysyłali przez pomyłkę amerykańscy wojskowi