Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki 5 najdroższych operacji wojskowych od 1950 roku
Kategoria: Ciekawostki   Poniedziałek, 21 marzec 2016 09:14 Autor: admin

5 najdroższych operacji wojskowych od 1950 roku

5 najdroższych operacji wojskowych od 1950 roku foto: Wikimedia Commons/CC

Jeśli chodzi o liczbę przeprowadzonych nie na swoim terytorium operacji, to liderem są Stany Zjednoczone. Według Congressional Research Service, w całej historii USA samodzielnie lub w ramach koalicji międzynarodowej uczestniczyły około 250 razy w podobnych konfliktach.

5. Operacja NATO w Jugosławii – 43 miliardy dolarów

Wojna w Kosowie zakończyła się 78-dniową operacją NATO „Operation Allied Force”, w trakcie której bombardowano obiekty wojskowe i cywilne w Federalnej Republice Jugosławii. Według ocen dziennikarzy BBC i ekspertów wojskowych „Jane’s”, NATO wydało na operację w Kosowie około 43 miliardów dolarów.

W trakcie operacji natowskie lotnictwo zrzuciło ponad 23 tysiące bomb (10% kosztów). Brytyjscy eksperci oszacowali zniszczenia w Federalnej Republice Jugosławii na miliard dolarów, a w Serbii na 29,6 miliarda dolarów. Większość środków przeznaczonych na „Operation Allied Force” wydano na odbudowę Serbii.

4. Wojna w Zatoce Perskiej. Operacja „Pustynna Burza” – 102 miliardy dolarów

Wojnę w Zatoce Perskiej w latach 1990-1991 można nazwać jednym z najszybszych konfliktów w amerykańskiej historii. Operacja wojskowa pod kryptonimem „Pustynna Burza”, trwała 42 dni i zakończyła się wyzwoleniem Kuwejtu i wycofaniem irackich wojsk. Według danych Congressional Research Service, kosztowała ona Amerykanów 102 miliardy dolarów. Zginęło 298 amerykańskich żołnierzy.

3. Operacja w Korei Północnej – 341 miliardów dolarów

25 czerwca 1950 roku północnokoreańskie wojska przekroczyły 38 równoleżnik i rozpoczęły ofensywę na Koreę Południową. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła zainicjowaną przez USA rezolucję ws. pomocy wojskowej Korei Południowej. Na półwysep wysłano wojska lądowe ONZ, głównie amerykańskie. Interwencja Chin pozwoliła Korei Północnej na utrzymanie pozycji i wojna przeciągnęła się na trzy lata. Zakończyła się podpisaniem porozumienia o zawieszeniu broni w 1953 roku. Traktatu pokojowego do tej pory nie zawarto. Udział w wojnie koreańskiej kosztował Stany Zjednoczone 341 miliardów dolarów i około 34 tysięcy poległych.

2. Wojna w Wietnamie – 738 miliardów dolarów

W 1965 roku Wietnamczycy z Północy zaatakowali amerykańskie obiekty wojskowe w Pleiku i USA rozpoczęły operację „Rolling Thunder” – najdłuższą kampanię sił powietrznych po II wojnie światowej. Bombardowania Wietnamu Północnego kosztowały Biały Dom około 900 milionów dolarów. W trakcie operacji w tym azjatyckim kraju stacjonowało około 550 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Wojna trwała 8 lat. Ameryka wydała na nią 738 miliardów dolarów. Zginęło ponad 58 tysięcy żołnierzy. 

1. Wojna z terroryzmem (Irak, Afganistan) – według różnych ocen od biliona do 3 bilionów dolarów

Po 11 września 2001 roku prezydent USA George W. Bush rozpoczął „wojnę z terroryzmem”. Operacje prowadzono w Afganistanie, Iraku, Pakistanie, Somalii, Jemenie, Indonezji i na Filipinach. W 2010 roku Congressional Research Service oszacował wydatki na wojnę z terroryzmem na 1,147 biliona dolarów. Nie uwzględniono jednak kosztów leczenia, rehabilitacji żołnierzy, zasiłków dla inwalidów oraz procentów od pożyczek na prowadzenie wojny. Według John F. Kennedy School of Government, na udział USA w konfliktach w Iraku i Afganistanie wydano od 4 do 6 bilionów dolarów, co sprawia, że „wojna z terroryzmem” staje się najdroższym konfliktem w historii USA. Na II wojnę światową Ameryka wydała 3 biliony dolarów.

W 2015 roku organizacja pozarządowa National Priorities Project obliczyła, że co godzinę Amerykanie wydają średnio 4 miliony na operacje w Afganistanie. Obie kampanie trwają do tej pory.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 21 marzec 2016 10:21
alexjones.pl Inne Ciekawostki 5 najdroższych operacji wojskowych od 1950 roku