Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Antynoble przyznano
Kategoria: Ciekawostki   Sobota, 24 wrzesień 2016 15:36 Napisał

Antynoble przyznano

Podczas uroczystości na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, uhonorowano ludzi takich jak zmarły w 2007 roku Ahmad Szafik, profesor na Uniwersytecie w Kairze , który ubrał szczury w  poliestrowe spodnie aby sprawdzić, czy materiał ten czyni je mniej aktywnymi seksualnie niż szczury, które nosiły spodnie z bawełny, wełny lub wcale. Zgodnie z jego pracą z 1993 r. pola elektrostatyczne wytworzone przez spodnie poliestrowe mogą wywoływać impotencję.

Czy to jednak aż tak bardzo pozbawione sensu?

"Nigdy nie słyszałem o kimś, kto tak dokładnie prowadziłby badania, jak seksualnie zmieniają się szczury gdy ubierzesz je w spodnie", powiedział Marc Abrahams, redaktor Annals of Improbable Research, czasopisma humorystycznego, który funduje nagrody, mające na celu podkreślenia osiągnięć naukowych, które najpierw wywołują śmiech, a potem każą się zastanowić.

Nagrody Ig Nobla (inaczej Antynobel) – humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla za prace naukowe, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane, przyznawane przez czasopismo Annals of Improbable Research, kierowane przez Marca Abrahamsa w Cambridge (Massachusetts). Ideą tych nagród jest popularyzowanie nauki i pokazanie zabawnych aspektów pracy naukowca. Nagradzane prace mają najczęściej faktyczną wartość naukową i ich zabawność jest jedynie dodatkowym atutem. W 2013 roku nagroda miała wymiar finansowy – 10 bilionów dolarów Zimbabwe, czyli około 4 dolarów amerykańskich.

Zwycięzca Fredrik Sjöberg, opublikował trzy tomy informacji o bzygowatych, które zbierał przez siedem lat na odległej szwedzkiej wyspie, gdzie mieszka.

Może on stanowić groźną konkurencję dla naszego profesora od owadów, Dziurawego Stefana.

Nagrody podczas finałowej ceremonii ekscentrycznego konkursu to m.in. rzucanie papierowym samolotem i możliwość walki w kółko i krzyżyk - pomiędzy "naukowcem" a chirurgiem mózgu.

Książki dr Sjöberga były hitem w Szwecji, tłumaczone na język angielski, "The Fly Trap" cieszyły się także zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych.

"Pisałem książki przez 15 lat (których nikt nie czytał), aż w końcu zrozumiałem, że to dobrze jest napisać o tym o czym naprawdę wiesz, nieważne co to może być," napisał Sjoberg w e-mailu do Associated Press.

"Ig Nobel Prize bije wszystko", powiedział. "W końcu mam nadzieję stać się gwiazdą rocka. Skórzane spodnie, ciemne okulary, groupies. Wszystko to."

Kolejny zwycięzca w tym roku został uhonorowany za życie jak zwierzęta, po to aby zobaczyć świat ich oczami. Charles Foster, stypendysta na Uniwersytecie w Oxfordzie w Anglii, spędził miesiąc naśladując zachowanie borsuków, żyjąc w norze na Walijskim wzgórzu. Dr Foster grzebał jak lis w poszukiwaniu resztek jedzenia i był ścigany w Szkocji przez ogary, aby sprawdzić jak to jest być jeleniem.

Foster, napisał książkę o swoich doświadczeniach, zatytułowaną "Być Zwierzęciem" ("Being a Beast").

https://www.youtube.com/watch?v=XBB7Ye4rE2Q

Inni zwycięzcy to Thomas Thwaites, Brytyjczyk, który zainstalował zestaw protez do nóg, aby spróbować żyć jak koza w  szwajcarskich Alpach i Atsuki Higashiyama i Kohei Adachi, z Japonii, którzy badali jak różne obiekty wyglądają, gdy patrzy sie na nie w pochyleniu i w tył między nogami.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)1 komentarz

  • Link do komentarza Rafał Życki Niedziela, 25 wrzesień 2016 00:41 napisane przez Rafał Życki

    a co z antynoblem dla naszego antybohatera Leszka kapusia wałęsy - powinien byc pierwszy nominowany do tej nagrody

Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 24 wrzesień 2016 20:28