Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Afganistan jakiego nie znamy
Kategoria: Ciekawostki   Niedziela, 25 wrzesień 2016 08:44 Napisał

Afganistan jakiego nie znamy

Prawdę mówiąc Afganistanu w ogóle nie znamy, poza tym że niestety Polskie Wojsko zaistniało tam jako okupant wspierając reżim Karzaja i jego skorumpowanych wspólników. Taliban nie daje za wygraną i robi kęsim swoim wrogom.

O Talibach wiemy tyle co wiedzielismy o Al Kaidzie, a teraz o ISIS, czyli wiemy że jest. Talibowie (paszto طالبان Taliban z arab. طالب, ṭālib – student, uczeń) – fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie (sunnickie), powstałe we wrześniu 1994 r. w Kandaharze w Afganistanie. Zalążkiem ruchu była grupa ok. 30 studentów medresy (szkoły koranicznej) w Kandaharze, skupiona wokół mułły Mohammada Omara.
 
Grupa ta w połowie lat 90. była jedną z wielu nieformalnych organizacji planujących zbrojne przejęcie władzy w kraju i wprowadzenie nowego ustroju opartego na prawie koranicznym.
 
Stopniowo popularność talibów rosła; do ruchu przyłączały się kolejne osoby. Wynikło to zarówno z powszechnego rozczarowania postkomunistyczną rzeczywistością Afganistanu i zniechęceniem do rządu prezydenta Burhanuddina Rabbaniego, który nie potrafił rozwiązać problemów kraju, jak też z osobowości i zdolności organizacyjnych mułły Omara.
Uważa się, że do popularyzacji ruchu przyczyniły się też pakistańskie służby specjalne, które w sposób niejawny popierały talibów, pragnąc zyskać większy wpływ na sytuację w Afganistanie.
 
Talibowie charakteryzowali się noszeniem czarnych turbanów (dlatego tak też niekiedy ich określano) i białej odzieży (wikipedia).

Gdy przyjrzymy się na filmy pokazujące warunki w jakich działają Talibowie i w jakich żyją przeciętni Afgańczycy, przypominają się słowa pułkownika Wołodyjowskiego: ”Z kupy gruzów też się bronić można!”. Oni tak robią.

Popatrzmy jak ten kraj wygląda poza oficjalnymi reportażami:

Afgańczycy od dziecka oswajają się z bronia i wojskiem. To chyba ich pierwsza natura.

Sklepy z bronia sprzedają przede wszystkim rosyjskie uzbrojenie, ale jak tam wejdziesz możesz otrzymać ofertę kupna czegoś o co nawet nie pytasz.

W szpitalu nie można mieć broni, ale w wielu miejscach są specjalne dla niej przechowalnie.

Handluje się wszystkim, na przykład artykułami amerykańskimi, które znaleziono gdy “spadły” z przejeżdżającego samochodu. Porcja obiadowa kosztuje tu 20 centów. Nie wolno tylko handlować amerykańskimi mundurami. Sterydy dla kulturystów – dostępne.

https://www.youtube.com/watch?v=RuZDITToIIo

Tak. To jest premia dla wytrwałych.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 25 wrzesień 2016 10:34
alexjones.pl Inne Ciekawostki Afganistan jakiego nie znamy