Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Jak powstaje fałszywa historia
Kategoria: Ciekawostki   Wtorek, 11 październik 2016 10:56 Napisał

Jak powstaje fałszywa historia

Historycy i dziennikarze opisują fakty nie tak jak one miały miejsce, ale tak jak chcą aby czytelnicy je poznali. Jaką historie znamy? Prawdziwą? Niekoniecznie. Znamy ją taką, jaka jest w "dokumentach" które przetrwały. Jakie nam pokazano.

Można oczerniać wytwórnie filmowe, nauczycieli historii, media, ale są fakty uznawane za oczywiste prawdy historyczne, które są oczywistymi nieprawdami.

Wystarczy popatrzeć na nasza historie najnowszą. Weźmy choćby katastrofę smoleńską. Jak będą ją widziały przyszłe pokolenia? Tak jak ją opisują agencje rządowe i prorządowe media z czasów PO, czy tak jak mówi rząd teraz? Które materiały trafią do archiwów państwowych? Jak Wam się wydaje? Bo za paręset lat tylko jedne z nich zostaną określone jako prawdziwe. Tak jak akta Bolka.

A oto przykłady największych mitów historycznych:

1. Żydowscy niewolnicy nie budowali Egipskich piramid.

"Nie Żydzi zbudowali piramidy, ponieważ Żydzi nie istnieli w okresie, kiedy zbudowano piramidy", powiedział Amihai Mazar profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie agencji AP.

Niedawne znaleziska archeologiczne faktycznie pokazują, że Egipcjanie zbudowali piramidy, sami.

"Mit niewolników budujących piramidy jest tylko produktem tabloidów i Hollywood", mówi Dieter Wildung, były dyrektor Muzeum Egipskiego w Berlinie, "świat po prostu nie może uwierzyć że piramidy zostały wybudowane bez ucisku i pracy przymusowej, ale w wyniku lojalności Egipcjan wobec faraonów".

2. Kleopatra nie była Egipcjanką.

Kleopatra pochodziła z dynastii Ptolemeuszy, rodziny pochodzenia greckiego, która rządziła Egiptem po Aleksandrze Wielkim. Jej rodzina nie chciała nauczyć się języka Egipcjan i Kleopatra była pierwszą, która się tego języka nauczyła.

Błędne przekonanie o jej obywatelstwie jest być może skutkiem tego w jaki sposób ona sama prezentowała się w miejscach publicznych - jako reinkarnacja egipskiej bogini Isis.

3. Wikingowie nie nosili hełmów z rogami.

Badania archeologiczne nie wskazują żadnych dowodów rogatych hełmów. Natomiast znane miejsca pochówku Wikingów mówią, że ci wojownicy grzebani byli z gołymi głowami lub w skórzanych nakryciach głowy - tak podaje The History Channel.

Obraz rogatych Vikingów, jest obrazem fałszywym i narodził się po roku 1800 od czasu gdy tak przedstawił ich  szwedzki artysta Gustav Malmströmstems. Także kostiumy Vikingów z oper Wagnera uzupełniały rogate hełmy.

4. Krzysztof Kolumb nie odkrył Ameryki.

Malo tego - nigdy nie postawił swojej stopy na ziemi amerykańskiej. Kolumb wylądował na Karaibach i również badał dzisiejsze Ameryki Środkową i Południową, ale on nigdy nie postawił stopy w Ameryce Północnej. Niemniej jednak USA obchodzi dzień Kolumba każdego roku.

Kolumb nie odkrył też, iż ziemia jest kulista. Bowiem już Pitagoras, grecki matematyk w VI w. P.N.E., wiedział, że świat jest okrągły. Kolumb rzekomo odbył swoje podróże przy użyciu dzieła Ptolemeusza "Geografia", które zawierało teorie na temat kulistego kształtu świata.

5. Napoleon nie był "kurduplem".

A przynajmniej  nie był tak mały jak myślimy. Tak, Napoleon miał 5 stóp 2 cale  według jednostek miary z przed francuskiej rewolucji - ale to jest  168 cm wg dzisiejszych pomiarów. Był wyższy niż średnia wysokość mężczyzn we Francji w tamtym czasie (166 cm).

Napoleon może zdobył przydomek "Le Petit Caporel" (Mały Kapral) jako wyraz czułości. Nadal używamy terminu "Kompleks Napoleona", który odnosi się do małych mężczyzn z problemami niższości.

6. George Washington nie miał drewnianych zębów.

Waszyngton miał piekielnie zepsute zęby. Nosił nawet wiele zestawów protez wykonanych z kości słoniowej, złota i ołowiu — ale nie z  drewna, tak wynika z informacji organizacji, która opiekuje się słynnymi nieruchomościami Waszyngtona w Mount Vernon.

Waszyngton miał swój ulubiony trunek porto. Napój w kolorze burgunda, który barwił zęby, dzięki czemu wyglądały na brązowe i ziarniste jak drewno.

7. Albert Einstein nigdy nie "oblał" matematyki.

Faktycznie Einstein celował w matematyce od najmłodszych lat. Pogłoski, że właściwie nie umiał rozwiązać równania powstały w wyniku programu "Ripley's Believe It Or Not".

Walter Isaacson w swojej książce, "Einstein: życie jego i wszechświata", przytacza odpowiedź Einsteina na zarzuty: "nigdy nie byłem słaby w matematyce... zanim miałem 15 lat zajmowałem się rachunkiem całkowym."

Świadectwo dojrzałości Einsteina, które otrzymał w wieku lat 17, pokazuje nawet najwyższe noty z algebry i geometrii.

8. Grypa "HISZPAŃSKA" nie pochodzi z Hiszpanii.

Pierwotnie nazywano ją "trzydniowa grypa", a choroba ta zabiła około 50 milionów ludzi w 1918 - 34 mln więcej niż w czasie I wojny światowej. Przyjęto taką nazwę, ponieważ Hiszpania była dotknięta tą chorobą wcześniej, nawet  król Hiszpanii zachorował.

Jest prawie niemożliwe, aby powiedzieć, gdzie narodziła się endemia choroby, ale wszystkie dostępne dowody wskazują, że pierwszy przypadek wystąpił w Hrabstwie Haskell w Kansas.

9. Podczas krachu giełdowego w 1929 r. nie było samobójczych skoków.

W "czarny czwartek" i pod koniec 1929 roku były tylko cztery przypadki samobójstw związane z wydarzeniami, które wywołała wielka depresja. I tylko dwa z nich miały miejsce na Wall Street. Samobójstwa wtedy popełnili Przewodniczący County Trust Co. i szef Rochester Gas & Electric, ale obaj odebrali sobie życie z broni palnej.

Plotki pojawiły się podobno wtedy, gdy komicy zaczęli opowiadać dowcipy o smutnym stanie gospodarki. Na przykład Will Rogers żartował, że "trzeba było stać w kolejce aby skakać z okna". Zarówno New York Times, jak też główny lekarz Nowego Jorku próbowali plotki wyprostować, ale bezskutecznie.

Dlatego ja już teraz osobiście prostuje nieprawdziwe wiadomości: "to nie ja rozpętałem III Wojnę Światową".


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 11 październik 2016 12:39
alexjones.pl Inne Ciekawostki Jak powstaje fałszywa historia