Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje Obywatele Izraela też chcą do ISIS
Kategoria: Wzmianki   Poniedziałek, 06 marzec 2017 01:48 Autor: admin

Obywatele Izraela też chcą do ISIS

Izraelczyk pochodzący z Białorusi, Valentin Vladimir Mazalewski, został aresztowany pod zarzutem próby wstąpienia w szeregi Państwa Islamskiego.

Jak podała agencja wywiadowcza Szin Bet, 40-letni ojciec piątki dzieci mieszkający na północy Izraela w mieście Shibli kupił już bilet w jedną stronę do Turcji, gdzie zamierzał przekroczyć granicę z Syrią. Do Izraela wyemigrował w 1996 roku, a w 2000 przeszedł na islam pod wpływem żony, którą poznał podczas służby wojskowej. Mazalewski był aktywny na forum internetowym sympatyków ISIS, podzielił się tam pomysłem wyjazdu do Syrii oraz próbował skoordynować swoje przybycie z członkami grupy.

Jego przypadek nie jest odosobniony. Według gazety „Haaretz” liczba Arabów osadzonych w izraelskich więzieniach za działalność związaną z radykalnym islamem wzrosła w ciągu ostatniego roku sześciokrotnie. Pod koniec 2015 było to 12 osób, obecnie jest ich 83. Liczba ta obejmuje zarówno obywateli Izraela jak i Palestyńczyków.

Izraelskie służby opublikowały długa listę aresztowanych, podejrzanych o aktywne wspieranie dżihadystów. We wrześniu ubiegłego roku aresztowano w Taibeh trzy osoby pod zarzutem wspierania ISIS, z czego dwie planowały wstąpić w szeregi ISIS w Syrii. Również w Taibeh zatrzymano osobę, która przysięgła wierność Państwu Islamskiemu i uczyła się konstruować bomby z zamiarem wysadzenia autobusu w Tel Avivie. We wrześniu 2016 w Galilei aresztowano parę, która wróciła z Iraku, gdzie walczyła w szeregach islamistów. W listopadzie 2016 aresztowano mieszkańca miasta Jaljulya, który poprzysięgł wierność PI, kupił karabin i pistolet oraz zamierzał udać się do Syrii.

Większość aresztowanych to Arabowie z izraelskim paszportem, a nie mieszkańcy Zachodniego Brzegu. Aresztowania następowały z powodu planowania ataków albo kontaktów internetowych z aktywistami ISIS. W kilku przypadkach aresztowane osoby próbowały wyjechać na dżihad do Iraku lub Syrii lub wróciły z tych krajów.

Severus Snape na podstawie www.haaretz.com

Źródło: Euroislam


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 06 marzec 2017 03:26
alexjones.pl Inne Drobne informacje Obywatele Izraela też chcą do ISIS