Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje Unijna frakcja chce wykluczyć ze swoich szeregów partię Orbana
Kategoria: Wzmianki   Poniedziałek, 24 kwiecień 2017 05:39 Autor: admin

Unijna frakcja chce wykluczyć ze swoich szeregów partię Orbana

Przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber powiedział, że „nie ma członkostwa EPL za wszelką cenę i również w przypadku Viktora Orbana obowiązuje czerwona linia”.

Zmiana ustawy o szkolnictwie wyższym, którą podjął rząd Orbana może doprowadzić do zamknięcia działającego w Budapeszcie Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego założonego przez finansistę i filantropa George’a Sorosa. Premier Węgier zarzucił amerykańskiemu miliarderowi ingerowanie w wewnętrzne sprawy państwa i zachęcanie do krytyki pod adresem rządu.

Pomiędzy Komisją Europejską a rządem Orbana rozgorzał spór i KE zamierza sprawdzić do końca kwietnia, czy ustawa o zagranicznych uczelniach na Węgrzech nie jest sprzeczna z prawem unijnym. Sprawą tą zajął się również Parlament Europejski. Także George Soros omawiał z szefem KE Junckerem aktualną sytuację na Węgrzech.

„Fundamentalne europejskie zasady, takie jak swoboda badań i nauki nie mogą  być przedmiotem żadnych negocjacji” – stwierdził Manfred Weber, którego partia podobnie jak prawicowo-konserwatywna partia Fidesz należy do frakcji chadeckiej EPL. Jak powiedział, „podczas spotkania naszych partii przed szczytem UE w przyszłą sobotę porozmawiamy z Orbanem, nie owijając niczego w bawełnę”. Weber zakłada, że rząd w Budapeszcie pójdzie na ustępstwa i dodał, że „Orban lubi sprawdzać, jak daleko może się posunąć, na koniec jednak zawsze przestrzegał traktatów”.

 

Źródło: Parezja


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 24 kwiecień 2017 09:44
alexjones.pl Inne Drobne informacje Unijna frakcja chce wykluczyć ze swoich szeregów partię Orbana