Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje Dlaczego niezadowolenie Węgier z Ukrainy jest niebezpieczne dla NATO?
Kategoria: Wzmianki   Sobota, 09 grudzień 2017 08:31 Autor: Andreas

Dlaczego niezadowolenie Węgier z Ukrainy jest niebezpieczne dla NATO?

Węgry blokują rozszerzenie współpracy między Ukrainą a NATO, co może być obarczone negatywnymi konsekwencjami dla całego sojuszu – pisze „Handelsblatt”.

W taki sposób węgierski premier Viktor Orbán próbuje wywrzeć presję na prezydenta Petra Poroszenkę, który niedawno podpisał ustawę „O oświacie”. Zakłada ona, że do 2020 roku w szkołach na Ukrainie językiem wykładowym będzie wyłącznie język ukraiński.

Węgrzy uważają, że jest to pogwałcenie praw mniejszości narodowych. We wrześniu minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó oświadczył, że każda inicjatywa Ukrainy we wszystkich organizacjach międzynarodowych będzie blokowana.

Według „Handelsblatt” dla NATO węgierska blokada jest dużym utrapieniem. Sojusz wspiera Ukrainę w „konflikcie” z Rosją, a jeśli współpraca między Ukrainą a NATO zostanie przyhamowane, będzie to na rękę prezydentowi Władimirowi Putinowi. 

Sytuacja jest wybuchowa również dlatego, że sojusz w ostatnim czasie zmaga się z konfliktami wewnętrznymi. Np. Turcja do tej pory blokuje udział Austrii w programach NATO z powodu krytycznych wypowiedzi austriackich polityków pod adresem Ankary.

Powołując się na źródła w NATO, „Handelsblatt” informuje o liście, który „zapobiegawczo” przygotowało 11 członków sojuszu i który podpisały Niemcy. Sygnatariusze wzywają Węgry do pójścia na ustępstwa.

Sztab NATO odmówił komentowania doniesień o konflikcie z Węgrami. Poinformował jedynie, że aktualne projekty, w których uczestniczy Ukraina, są nadal realizowane. Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Sobota, 09 grudzień 2017 09:50
alexjones.pl Inne Drobne informacje Dlaczego niezadowolenie Węgier z Ukrainy jest niebezpieczne dla NATO?