Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje USA są zaniepokojone sukcesami Chin w kosmosie
Kategoria: Wzmianki   Piątek, 12 styczeń 2018 10:31 Autor: Andreas

USA są zaniepokojone sukcesami Chin w kosmosie

Zwiększenie przez Chiny inwestycji w produkcję i badania związane z kosmicznymi technologiami nie powinno pozostać bez odpowiedzi ze strony amerykańskich władz. Taką opinię wyrazili eksperci na posiedzeniu Komitetu Izby Reprezentantów USA ds. Sił Zbrojnych, donosi Space News.

Kongresman Doug Lamborne powiedział, że branża satelitarna w Chinach rozwija się w „groźnym tempie” — w ciągu ostatnich dwóch lat w chińskich fabrykach zbudowano czterdzieści statków kosmicznych.

Według eksperta z Centrum Badań Azjatyckich Deana Chenga Pekin aktywnie zajmuje niszę tanich satelitów. W rezultacie kraje takie jak Nigeria, Boliwia i Wenezuela mogą kupować chińskie urządzenia po niskich cenach, których żaden inny producent nie może zaoferować. To zagraża pozycji amerykańskiej firmy Boeing na światowym rynku łączności satelitarnej, uważa analityk.

Cheng podkreślił, że wcześniej Chiny koncentrowały się na legalnym i nielegalnym nabywaniu technologii, a teraz Pekin aktywnie inwestuje we własne opracowania. To, zdaniem eksperta, nie tylko pozwoli ChRL na zmniejszenie zaległości wobec zagranicznych konkurentów, ale stworzy również możliwość „nadania tonu wyścigowi technologicznemu”.

Kongresman Alice Stefanik zauważyła, że teraz nie można mówić, że dominacja technologiczna Chin jest z góry przesądzona. Jednak osiągnięcia Pekinu powinny odbić się na wzroście amerykańskich wydatków na obronę.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Piątek, 12 styczeń 2018 11:42
alexjones.pl Inne Drobne informacje USA są zaniepokojone sukcesami Chin w kosmosie