Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje Gazprom postanowił pokłócić się z Niemcami
Kategoria: Wzmianki   Wtorek, 20 luty 2018 07:12 Autor: Andreas

Gazprom postanowił pokłócić się z Niemcami

Eksportowa "córka" państwowej firmy Gazprom złożyła pozew w Sądzie Arbitrażowym w Sztokholmie przeciwko niemieckiej firmie Uniper z powodu ceny gazu, informuje Lenta.ru.

Niemcy są głównym europejskim rynkiem zbytu dla Gazpromu, a Uniper kupuje około połowy niemieckich dostaw rosyjskiego gazu. Rosyjska spółka zamierza uzyskać w sądzie podwyżkę cen eksportowych od 1 lutego 2018 roku.

"Apelowanie do arbitrażu w celu rozstrzygnięcia sporu dotyczącego umowy jest standardową praktyką przewidzianą w takich umowach", powiedziano w Gazpromie.

Źródła mówią, że monopolista gazowy nie chce dać niemieckiej firmie "nieuzasadnionych wysokich marż" — Uniper sprzedaje gaz znacznie drożej niż kupuje go od Gazpromu.

Gazprom nie ujawnia ceny gazu dla Uniper. Średnia cena eksportowa w 2017 roku wynosiła 196,7 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a Uniper sprzedaje gaz na rynku europejskim w przybliżonym przedziale od 234,3 do 240,5 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Gazprom już pozywał Uniper w latach 2014-2016, wówczas firma nazywała się E.On Global Commodities SE. Strona niemiecka zażądała zmiany cen gazu ze wsteczną datą, firmy ostatecznie uzgodniły rabat, który zakończył się 1 stycznia 2018 roku i postępowanie zostało wznowione.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Wtorek, 20 marzec 2018 09:42
alexjones.pl Inne Drobne informacje Gazprom postanowił pokłócić się z Niemcami