Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje Macedonia jednak nie zmieni nazwy. Zaskakująca decyzja prezydenta kraju.
Kategoria: Wzmianki   Środa, 27 czerwiec 2018 07:37 Autor: Andreas

Macedonia jednak nie zmieni nazwy. Zaskakująca decyzja prezydenta kraju.

Gjorge Iwanow, prezydent Macedonii, ostatecznie nie zdecydował się na podpisanie ustawy ratyfikującej porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa macedońskiego.

Wydawało się, że niemal 27-letni spór dotyczący nazwy Macedonii zostanie zakończony. Na mocy porozumienia zawartego przez szefów greckiej i macedońskiej dyplomacji 17 czerwca, uzgodniono, że Macedonia będzie mogła zmienić nazwę swojego państwa na Republikę Macedonii Północnej.

Inicjatywę zablokował ostatecznie macedoński prezydent Gjorge Iwanow.

W zamian za zmianę nazwy, Ateny zobowiązały się przestać blokować integrację Macedonii ze strukturami europejskimi. Dla wielu Greków zgoda na zmianę nazwy ich północnego sąsiada oznacza zdradę narodową. Demonstracja w Atenach, w której udział wzięło ponad 5 tys. była wyrazem ich niezadowolenia.

Uregulowanie przez Grecję sporu o nazwę z północnym sąsiadem zostało przyjęte z zadowoleniem przez ONZ, UE, NATO i USA. Prawdopodobnie otworzyłoby mieszkańcom Macedonii (Republice Północnej Macedonii?) drogę do NATO i UE. Ostateczną decyzję zablokował jednak prezydent.

Źródło: własne PCh24.pl / rmf24.pl
PR
http://www.pch24.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 27 czerwiec 2018 07:55
alexjones.pl Inne Drobne informacje Macedonia jednak nie zmieni nazwy. Zaskakująca decyzja prezydenta kraju.