Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje Hiszpania odmówiła uznania suwerenności Katalonii
Kategoria: Wzmianki   Czwartek, 27 marzec 2014 12:57 Autor: admin

Hiszpania odmówiła uznania suwerenności Katalonii

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał, że decyzja Parlamentu Wspólnoty Autonomicznej Katalonii o uznaniu „suwerennego podmiotu prawnego i politycznego” stoi w sprzeczności z ustawą zasadniczą kraju i statutem samego regionu.

Jednocześnie trybunał ogłosił, że prawo obywateli Katalonii do posiadania parlamentu do decydowania o własnym losie, nie jest niezgodne z konstytucją. Uznano to za pośrednią akceptację dla ewentualnej inicjatywy referendalnej.

Premier Katalonii, Artur Mas oświadczył, że referendum secesyjne jest planowane na 9 listopada. Jednocześnie polityk zaznaczył, że secesja z Hiszpanią nie oznacza izolacji reprezentowanego przez niego regionu, ponieważ mają oni zamiar funkcjonować, jako odrębny podmiot w Unii Europejskiej i chcą być częścią strefy euro.

Katalonia to kraina geograficzna rozciągająca się aż do terytorium Francji. To dlatego całkiem realne wydaje się to, że któregoś dnia FC Barcelona może wystąpić w Ligue 1 zamiast w Primera Division. Dużą autonomię region ma od 1978 roku. W Katalonii powstaje jedna piąta PKB Hiszpanii.

 

Źródło: Zmiany na Ziemi


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 27 marzec 2014 13:51
alexjones.pl Inne Drobne informacje Hiszpania odmówiła uznania suwerenności Katalonii