Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje National Interest: relacje pomiędzy Chinami a USA minęły punktu bez powrotu
Kategoria: Wzmianki   Poniedziałek, 26 październik 2015 12:21 Autor: admin

National Interest: relacje pomiędzy Chinami a USA minęły punktu bez powrotu

Stosunki między USA a Chinami nieuchronnie prowadza do przegranej jednej ze stron, pisze pracownik naukowy Wydziału Teorii Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji Klasycznego Uniwersytetu Centralnego Chin w Wuhanie Ryan Pickrell dla magazynu The National Interest.

Analityk zaznacza, że Chiny proponują swoją koncepcję strategicznej stabilności między Pekinem a Waszyngtonem — „nowy model wzajemnych stosunków między dużymi krajami”, który przewiduje wzajemny szacunek dla systemów politycznych i interesów narodowych obu państw.

„Przyjęcie nowego modelu stworzy korzystne warunki dla rozwoju międzynarodowego środowiska Chin — pozwoli to Pekinowi stać się dominującą potęgą w Azji bez konfliktu między mocarstwami”, — czytamy w artykule. Stany Zjednoczone z kolei uważają, że „nowy model” nie odpowiada amerykańskim interesom narodowym.

Amerykańskie podejście do strategicznej stabilności w stosunkach z Chinami opiera się na zasadzie „nie szkodzić” — oba kraje starają się wzajemnie współpracować i unikać rywalizacji. Strategia ta nie jest skuteczna w perspektywie długoterminowej. Najbardziej niebezpiecznymi dla Pekinu i Waszyngtonu problemami, zdaniem Pickrella, są spory terytorialne na Morzu Południowochińskim.

Pekin rozpatruje spory terytorialne jako próbę agresywnych zagranicznych aktorów, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, kwestionowania suwerenności Chin, dodaje badacz. Waszyngton z kolei uważa działania Pekinu jako „ekspansję”, agresję wobec amerykańskich sojuszników i partnerów strategicznych w regionie, a nawet jako zagrożenie dla liberalnego porządku, który jest uważany za kluczową zasadę dla zachowania statusu światowego hegemona dla Stanów Zjednoczonych.

Ekspert zwraca uwagę, że w sierpniu tego roku Stany Zjednoczone przyjęły nową Strategię Bezpieczeństwa Morskiego w regionie Azji i Pacyfiku, która ma na celu „ochronę wolności nawigacji oraz zasad i norm morskiego prawa międzynarodowego”, które stawia region Azji i Pacyfiku w centrum interesów bezpieczeństwa morskiego USA. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Hong Li później podkreśliła, że Chiny sprzeciwiają się „próbom jakichkolwiek innych krajów kwestionowania suwerenności terytorialnej Chin pod pretekstem obrony wolności nawigacji morskiej”.

Zdaniem eksperta w tej sytuacji konflikt nie może zostać rozwiązany w taki sposób, aby nie zaszkodzić interesom żadnej ze stron, a biorąc pod uwagę stopień zdecydowania zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Chin, a także biorąc pod uwagę ich zaangażowanie w swój kurs, można stwierdzić, że kryzys już minął punkt bez powrotu.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 26 październik 2015 14:52
alexjones.pl Inne Drobne informacje National Interest: relacje pomiędzy Chinami a USA minęły punktu bez powrotu