Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje Amerykańscy Żydzi zadowoleni ze spotkania z Andrzejem Dudą
Kategoria: Wzmianki   Czwartek, 29 wrzesień 2016 08:08 Autor: admin

Amerykańscy Żydzi zadowoleni ze spotkania z Andrzejem Dudą

Amerykańskie organizacje żydowskie wyraziły zadowolenie z rezultatów spotkania z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, który przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Duda miał zapewnić Ligę Przeciwko Zniesławieniu, że dalej będzie występował przeciwko „antysemityzmowi”.

Polski prezydent rozmawiał z przedstawicielami organizacji żydowskich przez blisko półtorej godziny, a spotkanie było jednym z najważniejszych elementów wizyty Andrzeja Dudy w Nowym Jorku. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Ligi Przeciwko Zniesławieniu (ADL), Światowego Kongresu Żydowskiego (WJC) oraz Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC). Lider tej pierwszej organizacji, Abraham Foxman, poinformował, że podziękował Dudzie za jego wypowiedzi skierowane przeciwko „antysemityzmowi” i poprosił, aby prezydent Polski dalej podejmował starania na rzecz społeczności żydowskiej.

Obie strony miały również rozmawiać o projektach legislacyjnych. Żydzi uważają bowiem, że w Polsce potrzebne są odpowiednie zmiany w prawie, które miałyby walczyć z „antysemityzmem”. Foxman dodał, że Duda wykazał się dobrą znajomością stosunków polsko-żydowskich, natomiast same organizacje żydowskie są zaniepokojone stanem demokracji w niektórych państwach. Jak powiedział Foxman: „Polska bowiem jest miejscem naszych urodzin i miejscem naszych pogrzebów. Zbyt wielu naszych bliskich tam zmarło”. Polska Agencja Prasowa zwraca też uwagę, iż podjęto temat restytucji mienia żydowskiego w Polsce, jednak nie rozwija tego tematu.

Duda w grudniu ub.r. zorganizował w Pałacu Prezydenckim obchody żydowskiego święta Chanuka, w których wzięli udział m.in. rabin Michael Schudrich oraz były ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss.

na podstawie: onet.pl

 

Źródło: AUTONOM.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 29 wrzesień 2016 12:17
alexjones.pl Inne Drobne informacje Amerykańscy Żydzi zadowoleni ze spotkania z Andrzejem Dudą