Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Drobne informacje Iran liczy na rychłe rozwiązanie kwestii zamrożenia wydobycia ropy
Kategoria: Wzmianki   Wtorek, 18 październik 2016 10:31 Autor: admin

Iran liczy na rychłe rozwiązanie kwestii zamrożenia wydobycia ropy

„Mam taką nadzieję" — powiedział Zanganeh, odpowiadając na pytanie, czy patrzy z optymizmem na perspektywę zawarcia umowy w przyszłym miesiącu.

W odpowiedzi na pytanie, czy uważa, że bieżące wydobycie ropy w Iranie wzrosło na tyle, by Iran przyłączył się do umowy OPEC, powiedział: „W listopadzie powinniśmy zdecydować, ile powinno produkować każde z państw".

Wcześniej dyrektor wykonawczy Państwowej Irańskiej Spółki Naftowej (NIOC) Ali Kardor oświadczył, że Iran osiągnął poziom wydobycia ropy w wielkości 4 milionów baryłek dziennie. W taki sposób państwo osiągnęło poziom wydobycia „czarnego złota" sprzed okresu sankcji, który wtedy wynosił trochę ponad 4 miliony baryłek na dobę. Wiosenne negocjacje w Dosze odnośnie zamrożenia wydobycia ropy przez OPEC nie zakończyły się sukcesem: osiągnięciu porozumienia przeszkodziła właśnie pozycja Iranu, który był gotów wesprzeć inicjatywę zamrożenia wydobycia dopiero po jego wejściu na poziom sprzed sankcji.

OPEC na nieformalnym spotkaniu w Algierii 28 września uzgodniła ograniczenie wydobycia ropy do 32,5-33 milionów baryłek ropy na dobę, jednak ws. konkretnych limitów dla każdego z państw członkowskich organizacji umów na razie nie ma. Oczekuje się, że dla trzech państw — Iranu, Libii i Nigerii — będą funkcjonowały oddzielne warunki dotyczące ograniczenia wydobycia ropy. Ostateczna decyzja powinna zostać podjęta na oficjalnym spotkaniu OPEC, które odbędzie się 30 listopada w Wiedniu.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 18 październik 2016 12:03
alexjones.pl Inne Drobne informacje Iran liczy na rychłe rozwiązanie kwestii zamrożenia wydobycia ropy