Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Kopalnie z czasów króla Salomona
Kategoria: Historia   Czwartek, 05 wrzesień 2013 10:22 Autor: admin

Kopalnie z czasów króla Salomona

Prace przeprowadzone przez zespół doktora Ereza Ben-Yosefa z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykazały, że kopalnie miedzi, o których sądzono iż zostały zbudowane przez Egipcjan w XIII wieku p.n.e są o 300 lat młodsze i pochodzą z okresu rządów króla Salomona. Datowanie radiowęglowe materiału znalezionego w dolinie Timna obaliły obowiązujące od kilkudziesięciu lat teorie na temat historii tej części świata. Najnowsze badania wykazały, że kopalniami zarządzali Idumejczycy (Edomici), konfederacja półkoczowniczych plemion walczących z Izraelczykami. Możemy jednoznacznie stwierdzić, że kopalnie pochodzą z czasów króla Salomona- powiedział Ben-Yosef..

Przed wiekami dolina Timna była ważnym centrum wydobycia miedzi. Znajdowało się tam tysiące kopalń, a miedź wytapiano na miejscu. Doktor Ben-Yosef i jego zespół od kilku miesięcy prowadzą wykopaliska na niebadanym dotychczas Wzgórzu Niewolników. Uczeni odkryli liczne paleniska, imponującą kolekcję włókien pochodzących z ubrań, liny wykonane zaawansowanymi technikami, resztki pożywienia, ceramikę i instalacje używane przy wytopie. Dzięki pomocy Oxford Radiocarbon Accelerator Unit z Uniwersytetu w Oxfordzie udało się określić wiek 11 ze znalezionych przedmiotów. Pochodzą one z X wieku p.n.e, a zatem z czasów, gdy Izraelem rządził biblijny król Salomon.

Wykopaliska potwierdziły też, że rywalizujący z Izraelitami Idumejczycy, którzy zajęli te tereny i stworzyli Idumeę, prowadzili półkoczowniczy tryb życia. Musieli mieszkać w namiotach, gdyż nie znaleziono pozostałości żadnych stałych budowli mieszkalnych.
Już wcześniejsze badania, które Ben-Yosef prowadził w 2009 roku jako świeżo upieczony absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, wykazały, że kopalnie pochodzą z XI-IX wieku przed Chrystusem i zostały prawdopodobnie założone przez Idumejczyków. Wówczas świat naukowy zignorował te wyniki, gdyż od 1969 roku kiedy to w centrum doliny odkryto egipską świątynie, panuje przekonanie, że kopalnie to dzieło Egipcjan.

Obecne prace Ben-Yosefa rzucają też nowe światło na organizację społeczeństwa. Posługiwało się ono dość zaawansowaną techniką wykopu, a układ obozu, w którym mieszkali ludzie wskazuje na wysoce zaawansowaną organizację społeczną. Musiała być ona złożona chociażby po to, by tysiące osób mogło pracować w kopalniach położonych na pustyni. W dolinie Timna odkryliśmy społeczeństwo o niewątpliwie znaczącym stopniu rozwoju, organizacji i siły. Ludzie ci mieszkali w namiotach, gdyby więc nie zajmowali się górnictwem, które pozostawia po sobie wyraźne ślady, byliby dla nas, archeologów, przezroczyści - mówi Ben-Yosef i zauważa, że jego odkrycie może obalić panujące w archeologii przekonanie, iż zaawansowane społeczności pozostawiają po sobie ślady w postaci architektury. Ponadto jest ono kolejnym dowodem na historyczność Biblii. Królowie Dawid i Salomon mogli istnieć i niewykluczone, że w pewnych okresach kontrolowali dolinę Timna.Źródło artykułu: Kopalnia Wiedzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 05 wrzesień 2013 14:12
alexjones.pl Inne Historia Kopalnie z czasów króla Salomona