Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Artefakty ofiarne Azteków z XV wieku odkryto w stolicy Meksyku
Kategoria: Historia   Piątek, 06 wrzesień 2013 11:44 Autor: admin

Artefakty ofiarne Azteków z XV wieku odkryto w stolicy Meksyku

kamienny kalendarz Azteków kamienny kalendarz Azteków foto: wikimedia commons

Archeolodzy odkryli w stolicy Meksyku zestaw artefaktów sprzed 500 lat, złożonych w ofierze azteckim bóstwom – informuje serwis internetowy Art Daily.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych w ruinach Tenochtitlan, stolicy państwa Azteków, znajdujących się obecnie w mieście Meksyk, w miejscu najważniejszej budowli sakralnej Azteków – Wielkiej Świątyni (Templo Major) budowanej etapami w XIV i XV wieku.

Wielka Świątynia w Tenochtitlan miała kształt piramidy schodkowej o wysokości 60 metrów, a na jej szczycie znajdowały się dwie bliźniacze świątynie, poświęcone Huitzilopochtli – azteckiemu bogu wojny i słońca oraz Tlalocowi – bogu deszczu i płodności.

Zespół archeologów z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) pod kierunkiem Leonarda Lopeza Lujana odkrył pod posadzką wykonaną w VI etapie budowy Wielkiej Świątyni (1486-1502 r. n.e.) zestaw artefaktów ofiarnych.

Jak poinformował archeolog Diego Matadamas Gomora, w kamiennym schowku przykrytym trzema płytami skały wulkanicznej odkryto posążek o wysokości 21 centymetrów i szerokości 11,5 centymetra ze śladami niebieskiego pigmentu na powierzchni, przedstawiający boga Tlaloca, około 800 morskich muszli i muszelek ślimaków oraz wapienne szkielety koralowców i kostne szczątki morskich ryb rozdymkokształtnych – potocznie zwanych rybami-balonami, a pod warstwą muszli 28 krzemiennych rytualnych noży.

Według archeologów Aleksandry Aguirre i Anioła Gonzaleza artefakty mające związek z wodą mogą symbolizować jeden z poziomów zaświatów, a krzemienne noże – strzegących go wojowników lub bóstwa.

Naukowcy są przekonani, że odkryty zbiór artefaktów – nazwany przez nich Darem 137 – ma związek z ośmioma grupami darów ofiarnych, złożonych przez Azteków w okresie 1486-1502 r. w zachodniej części Wielkiej Świątyni w Tenochtitlan, które łącznie nawiązywały do modelu wszechświata złożonego według azteckich wierzeń z nieba, ziemi oraz zaświatów. (PAP)

jot/ agt/Źródło artykułu: Nauka w Polsce


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 06 wrzesień 2013 18:37
alexjones.pl Inne Historia Artefakty ofiarne Azteków z XV wieku odkryto w stolicy Meksyku