Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia W Warszawie stanął pierwszy pomnik rotmistrza Pileckiego
Kategoria: Historia   Niedziela, 14 maj 2017 08:26 Autor: admin

W Warszawie stanął pierwszy pomnik rotmistrza Pileckiego

W Warszawie stanął pierwszy pomnik rotmistrza Pileckiego foto: twitter.com

Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, autorem raportów o Holocauście. Jego pomnik na warszawskim Żoliborzu odsłonili córka i syn rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Uroczystość została zorganizowana przez Urząd Miasta stołecznego Warszawy z inicjatywy stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”. Wzięli w niej udział m.in. prezydent stolicy, burmistrz dzielnicy Żoliborz, rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Lokalizacja warszawskiego pomnika nawiązuje do miejsca, w którym rotmistrz Witold Pilecki w 1940 roku dołączył do łapanki, żeby znaleźć się dobrowolnie wśród osób wywiezionych do obozu koncentracyjnego.

„Właśnie pamięci po bohaterze komunistyczni oprawcy obawiali się najbardziej. Dlatego po jego zabiciu w maju 1948 roku stale usuwali ślady po nim z kart historii. Ten sam los spotkał wielu jego towarzyszy walki” – powiedział podczas uroczystości minister Mateusz Morawiecki.

 

Źródło: Parezja


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 14 maj 2017 13:01
alexjones.pl Inne Historia W Warszawie stanął pierwszy pomnik rotmistrza Pileckiego