Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Stał na czele firmy produkującej Cyklon B. Po wojnie, jakby nigdy nic, został szefem BASF
Kategoria: Historia   Poniedziałek, 12 luty 2018 13:00 Napisał

Stał na czele firmy produkującej Cyklon B. Po wojnie, jakby nigdy nic, został szefem BASF

Stał na czele firmy produkującej Cyklon B. Po wojnie, jakby nigdy nic, został szefem BASF gdch.de / DRG-fan (Wikipedia / CC by SA 4.0)

Carl Wurster wstąpił do NSDAP w 1937 roku. Podczas II wojny światowej był szefem firmy chemicznej produkującej gaz Cyklon B, który służył Niemcom do mordowania ludzi w Auschwitz. Po wojnie Wurster stanął przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w Norymberdze, jednak już w 1948 roku odzyskał pełną wolność. Zaledwie cztery lata później został szefem firmy BASF (powstałej w wyniku podziału zbrodniczego kartelu IG Farben). Powyższa historia pokazuje, że denazyfikacja, jaka miała miejsce w RFN, w istocie była tylko powierzchowna.

Kilka tygodni temu pisałem, że w wybranym w 1949 roku niemieckim Bundestagu (odpowiednik polskiego Sejmu) zasiadało przynajmniej 53 byłych członków NSDAP, w tym 3 byłych SS-manów. Okazuje się, że denazyfikacja w RFN była powierzchowna nie tylko w zakresie elit politycznych, które rządziły krajem po 1945 roku. Podobne procesy ("nowe kariery" byłych członków NSDAP i SS) można było zaobserwować także w gospodarce i biznesie.

Carl Wurster był niemieckim chemikiem. W 1937 roku wstąpił do nazistowskiej NSDAP. To on stał na czele fabryki, która produkowała Cyklon B - trujący gaz, którym Niemcy mordowali swoje ofiary w obozie w Auschwitz. W 1941 r. został mianowany "przywódcą gospodarki wojskowej" (Wehrwirtschaftsführer). Ponadto został członkiem Wojskowej Izby Gospodarczej Rzeszy. W 1943 roku został odznaczony nazistowskim Krzyżem Zasługi Wojskowej I klasy.

Po zakończeniu II wojny Wurster został oskarżony o zbrodnie i stanął przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w Norymberdze. Jednak już w 1948 roku był wolnym człowiekiem. Wkrótce został przewodniczącym rady nadzorczej IG Farben, a w 1952 roku wybrano go szefem wydzielonej ze wspomnianego kartelu firmy BASF. W 1955 roku przyznano mu Order Zasługi RFN. W świecie akademickim został profesorem Uniwersytetu w Heidelbergu oraz honorowym senatorem uniwersytetów w Mainz, Karlsruhe i Tybindze.

Powojenna kariera Carla Wurstera, który przed 1945 rokiem kierował firmą produkującą Cyklon B, pokazuje, że racje ma prof. Stanisław Żerko (ekspert z zakresu relacji polsko-niemieckich). Kilka tygodni temu stwierdził on, że po II wojnie doszło w RFN do denazyfikacji, ale była ona "dość powierzchowna". Ta "powierzchowność" spowodowała, że ludziom pokroju Wurstera, czy też innym członkom NSDAP i SS, nikt po wojnie nie przeszkadzał w robieniu wspaniałych politycznych, naukowych czy biznesowych karier.

 

Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 12 luty 2018 13:48
alexjones.pl Inne Historia Stał na czele firmy produkującej Cyklon B. Po wojnie, jakby nigdy nic, został szefem BASF