Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Dlaczego odpowiedzialności za Holocaust nie zarzuca się Włochom czy Francuzom, mimo iż prowadzili pełną kolaborację z III Rzeszą?
Kategoria: Historia   Niedziela, 11 marzec 2018 08:05 Napisał

Dlaczego odpowiedzialności za Holocaust nie zarzuca się Włochom czy Francuzom, mimo iż prowadzili pełną kolaborację z III Rzeszą?

Hitler i Mussolini Hitler i Mussolini Wikimedia Commons CC0

Haniebna kolaboracja Francji czy Włoch w wymiarze państwowym z III Rzeszą dziś praktycznie nie ma znaczenia. Mało kto wytyka tym krajom, że przedstawiciele ich władz wspierali Niemców w organizacji systemu masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Co innego w przypadku Polski. Mimo, iż polskie władze jako jedyne na świecie w sposób instytucjonalny organizowały pomoc Żydom, to czyny pojedynczych przedstawicieli narodu mają rzucać cień na całe państwo, a Polska - w odróżnieniu od Francji czy Włoch - ma być współodpowiedzialna a Holocaust.

Warto przypomnieć, że kiedy w Polacy zakładali Żegotę, czyli organizację humanitarną, która - będąc organem polskiego rządu na uchodźstwie - jako jedyna na świecie w latach 1942-1945 w sposób instytucjonalny organizowała pomoc dla Żydów prześladowanych i eksterminowanych przez Niemców, we Francji - która podjęła kolaborację z Niemcami - zamiast zinstytucjonalizowanej pomocy dla Żydów organizowane były wywózki do obozów śmierci. Szacuje się, że w ten sposób deportowano na śmierć ok. 76 tysięcy Żydów, z czego 11 tys. było dziećmi.

Należy zauważyć, że Francja Vichy, która oficjalnie kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami, posiadała dość sporą wewnętrzną autonomię. Jej władze podjęły - pomimo braku nacisków ze strony III Rzeszy - zakrojoną na szeroką skalę kampanię antyżydowską. Bezpośrednio po utworzeniu państwa (w 1940 roku) zniesiono przepisy piętnujące antyżydowskie wypowiedzi w prasie. Później przyjmowano coraz bardziej restrykcyjne ustawy antysemickie, ograniczające możliwości zatrudnienia Żydów i ich aktywność społeczną. Akcja wywożenia Żydów na śmierć do obozów koncentracyjnych w 1943 roku było apogeum państwowego antysemityzmu we Francji.

Podobnie rzecz się miała w przypadku Włoch. Wobec żądań Niemców Benito Mussolini zezwolił na działalność obozów koncentracyjnych, a także podpisał dekret nakazujący wywieźć wszystkich włoskich Żydów do obozów lub do III Rzeszy. Pierwszy obóz koncentracyjny Fossoli powstał w 5 grudnia 1943 roku. Inne obozy przeznaczone dla Żydów i więźniów politycznych powstały w 1944 i były to Gries-Bolzano i Risiera Di San Saba. Włosi uchwalili również skierowane przeciwko Żydom prawo, które było wzorowane na niemieckich ustawach norymberskich.

Pomimo zupełnie oczywistych aktów kolaboracji z III Rzeszą i oficjalnej pomocy w organizacji systemu masowej eksterminacji ludności żydowskiej, dziś mało kto wytyka Francuzom czy Włochom ich haniebną przeszłość. Uwaga jest za to skupiona na Polsce, która to - zgodnie z założeniami akcji dyfamacyjnej - ma być współodpowiedzialna za Holocaust.

 
Źródło: Francja Vichy (Wikipedia)
Źródło: Włoska Republika Socjalna (Wikipedia)
Źródło: Francja: uznano odpowiedzialność Vichy za deportację Żydów (Wprost.pl)


Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Historia Dlaczego odpowiedzialności za Holocaust nie zarzuca się Włochom czy Francuzom, mimo iż prowadzili pełną kolaborację z III Rzeszą?