Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Nikt na zachodzie nie chcę pamiętać o hańbie Monachium
Kategoria: Historia   Wtorek, 02 październik 2018 08:08 Autor: Andreas

Nikt na zachodzie nie chcę pamiętać o hańbie Monachium

Nikt na zachodzie nie chcę pamiętać o hańbie Monachium Dima Bushkov/Flickr/CC BY 2.0

Nikt na zachodzie nie chcę pamiętać o hańbie Monachium. Ponieważ ten dyktat, a w istocie traktat, był czymś tak niesamowicie haniebnym w historii światowej dyplomacji, że popełnionej wówczas zbrodni na Czechosłowacji, prawie międzynarodowym i w ogóle człowieczeństwie nie da się zmyć. Monachium można porównać tylko do rozbiorów Polski. Bo w istocie był to traktat rozbiorowy. Mocarstwa zachodnie same we własnym gronie zdecydowały o tym dużo słabsze państwo środkowoeuropejskie ma odstąpić dużą część swojego terytorium jednemu z nich. W konsekwencji czego państwo to miało utracić zdolność do realnej obrony i zgodzić się na wchłonięcie przez potężniejszego sąsiada.

Czy jesteśmy w stanie to wytłumaczyć? Cywilizowany Zachód, w tym dwa imperia kolonialne mające pod sobą pół świata zdecydowały o tym, że Adolf Hitler może pożywić się Sudetami, a przy nim Edward Rydz-Śmigły, zachować się tak jak się zachował. Zabrakło Marszałka, to jego przydupasom i jaśniepaństwu zabrakło minimalnej wyobraźni i wyczucia sytuacji. Błąd zajęcia Zaolzia, jakkolwiek w relacjach polsko-czechosłowackich uzasadniony, wcześniejszą analogiczną akcją z ich strony – to dowód na to jacy ludzie nami rządzili i jak niesłychanie nie widzieli co się dookoła nich dzieje.

Czechosłowacja została wydana na żer bestii i hieny, na długo nie wystarczyło. Nie minął rok od decyzji w Monachium (29.09.1938), a wojna światowa już trwała w najlepsze. Zamiast uniknąć wojny, tylko wzmocniono bestię, pozwalając jej się posilić bardzo silną infrastrukturą i dużymi zdolnościami wytwórczymi Czechosłowacji. Mało kto o tym wie, ale przykładowo Skoda, do końca wojny produkowała broń dla Rzeszy, w tym wiele doskonałych konstrukcji, a cała czeska gospodarka olbrzymią ilość komponentów, bez których niemiecka machina wojenna miałaby gorzej. Nie bez znaczenia była również zdyscyplinowana siła robocza, terror jakim niemiecki okupant potraktował czeskie społeczeństwo jest do dzisiaj tam pamiętany, a nie było to nawet 10% bestialstwa z jakim mieliśmy do czynienia w Polsce.

Nic dziwnego jednak, że Zachód nie chce pamiętać o Monachium, ponieważ jest ono dowodem jednej prostej tezy, o której wiadomo od Napoleona, jeżeli nie od Wojny Północnej. Otóż, nie ma bezpieczeństwa w Europie bez uwzględnienia Rosji. Gdyby w Monachium uwzględniono potęgę ZSRR i ofertę pomocy dla Czechosłowacji, której Polska by nie blokowała, tylko zachowała się przychylnie w obliczu wspólnego zagrożenia ze strony Niemiec, to prawdopodobnie do wojny by nie doszło, a przynajmniej na pewno miałaby ona inny wymiar.

Nasza historiografia jest silnie nieprawdziwa w kontekście Monachium, albowiem umniejszając jego rolę, ze względu na działania ówczesnego rządu polskiego wobec Czechosłowacji – fałszuje historię. Wykazywanie, że przyczyną II Wojny Światowej był układ Ribbentrop-Mołotow, to półprawda. Przecież w swojej istocie, ten układ nie był niczym innym – w sferze skutków, niż układ monachijski! I tam i tu – wielkie mocarstwa, zdecydowały o losie słabszych środkowoeuropejskich krajów. Wojna zaczęła się właśnie od Monachium, trzeba o tym pamiętać, to było libretto – na Westerplatte orkiestra dała ognia, jednak bez Monachium historia potoczyłaby się inaczej. Przede wszystkim, nie mamy żadnej pewności, że Niemcy łatwo pokonałyby Czechosłowację. Ponieważ był to kraj o poziomie rozwoju i zdolnościach – powyżej ówczesnej Belgii (i to pomimo jej niewolniczego imperium kolonialnego).

Niezwykle zastanawiająca jest lektura prasy europejskiej i głównych tytułów prasy globalnej w tym okresie. Czesi rzeczywiście pamiętają, ale ich pamięć jest bardzo pragmatyczna. Na Zachodzie milczenie, poza klasycznymi kolumnami historycznymi w wiodącej prasie niemieckiej, będącej regulatorem opinii. W mediach w Polsce w zasadzie nic, zwłaszcza jeżeli chodzi o główny nurt przekazu. W Stanach Zjednoczonych obecnie żyje się nową modą, jaką jest przypominanie sobie przez niektóre Kobiety, że około 35 lat temu, padły ofiarą gwałtu, oczywiście przez osoby bogate i wpływowe obecnie.

Jedynie w Rosji można było obejrzeć doskonały – wybitny i wykładający prawdę w sposób nie znoszący sprzeciwu film” „Мюнхенский сговор. Приглашение в ад” pana Алексея Денисова (autor i reżyser). To arcydzieło współczesnej dokumentalistyki, zawierające niesłychanie unikalne ujęcia interesujące także i nas Polaków, warto obejrzeć do czego serdecznie zachęcamy.

Film nie wymaga komentarza. Niestety jednak po jego obejrzeniu, należy z przerażeniem zastanowić się nad naszą współczesnością, ponieważ to, co zdecydowało o wojnie, a miało swój początek w Monachium. Obecnie się powtarza w nieszczęsnym formacie normandzkim, który jest jednym, wielkim oskarżeniem wobec Rosji, realizowanym niesłychanie pokrętnie przez państwa europejskie a w praktyce przez Niemcy. Wyraźnie widać, że niemieckie cele w kontekście konfliktu pomiędzy Ukrainą a powstańczymi republikami Noworosji, nie mają na celu mediacji i wygaszenia tego zła napędzanego przez kolejne bomby i ostrzał artyleryjski z Kijowa! Należy bacznie przyglądać się polityce niemieckiej na kierunku wschodnim, nic już nie możemy tam zrobić, ponieważ sprawy zaszły za daleko, niestety – historia się powtarza, również z udziałem naszego niestety niegdyś Ministra Spraw Zagranicznych.

W 1938 roku wszyscy mieli usta wypchane deklaracjami o pokoju i potrzebie jego zapewnienia. Niestety się nie udało. Jeżeli dzisiaj Zachód jest na tyle głupi, że pozwala Niemcom równolegle pompować rosyjski gaz i ropę oraz równolegle mieszać na Wschodzie przy pomocy ukraińskich sprzedajnych oligarchów, to trzeba się zapytać w którym miesiącu pomiędzy Monachium a Westerplatte już jesteśmy?

Link do opisanego rosyjskiego dokumentu:

https://russia.tv/brand/show/brand_id/63215/


Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 02 październik 2018 09:00
alexjones.pl Inne Historia Nikt na zachodzie nie chcę pamiętać o hańbie Monachium