Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia National Interest: NATO „zignorowało obietnice” dane Gorbaczowowi
Kategoria: Historia   Środa, 03 kwiecień 2019 07:06 Autor: Andreas

National Interest: NATO „zignorowało obietnice” dane Gorbaczowowi

M. GOrbaczow i R. Reagan M. GOrbaczow i R. Reagan White House Photographic Office/Wikimedia Commons/Public Domain

W 1990 roku kraje Zachodu zapewniły przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa, że nie będą rozszerzać NATO na wschód, jednak później zignorowały te obietnice – pisze czasopismo National Interest.

Jak podkreślono, niedługo przez rozpadem Związku Radzieckiego prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush sr., premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, prezydent Francji François Mitterrand, kanclerz Niemiec Helmut Kohl i szefowie MSZ tych państw zapewniali Moskwę, że byłe kraje Układu Warszawskiego nie wejdą do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Tymczasem NATO straciła swoją „siłę życiową” po zniknięciu „radzieckiego zagrożenia” i w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych apelowano albo o zmianę kierunku działalności układu, albo w ogóle o jej zakończenie. Wszystkie te hasła wywarły „potężny efekt magii voodoo”, która przyjęła kształt interwencji Sojuszu Północnoatlantyckiego pod kierownictwem Waszyngtonu na Bałkanach.

Dalsze „zmienianie się NATO w zombie” miało miejsce w 1994 roku, kiedy blok zainicjował program Partnerstwo dla Pokoju (Partnership for Peace) w celu współpracy z krajami, które nie są członkami organizacji. Polska, Czechy, Węgry i prawie wszyscy w Europie Wschodniej stanęli wówczas w kolejce do sojuszu – USA obiecały im przecież pomoc wojskową w obliczu „rosyjskiego zagrożenia”.

Swoją rolę odegrały również wybory prezydenckie w USA z 1996 roku, kiedy Bill Clinton i jego rywal z Partii Republikańskiej Bob Dole opowiadali się za rozszerzeniem NATO – podkreślono.

Jak przypomina periodyk, w latach 90. Rosja nie stanowiła zagrożenia, a także nie było powodu, by myśleć, że to zagrożenie może kiedyś powrócić. Jednak Clinton i amerykańscy senatorzy byli oczarowani możliwością dokonania przełomowego wyboru historycznego i perspektywą zebrania większej liczby środków finansowych na kampanię wyborczą.

Oprócz tego na rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego zależało producentom broni, ponieważ wstąpienie nowych państw do organizacji oznaczało nowe zamówienia.

Teraz do NATO ma zamiar wejść Gruzja, która w rezultacie zmieni się w protektorat wojskowy Stanów Zjednoczonych. „I jeśli amerykański prezydent Donald Trump nie chce, żeby Moskwa postrzegała Gruzję jako przyszłe miejsce ataku na Rosję, powinien po prostu powiedzieć «nie»” – podsumowuje autor artykułu.

 

Źródło:   Pl.sputniknews.com

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Wtorek, 02 kwiecień 2019 23:21
alexjones.pl Inne Historia National Interest: NATO „zignorowało obietnice” dane Gorbaczowowi