Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Historia   Sobota, 01 czerwiec 2019 16:05 Autor: Andreas

Berling powinien zostać

gen. Zygmunt Berling gen. Zygmunt Berling Wikimedia Commons Public Domain

Dekomunizacja zatacza coraz szersze kręgi, ostatnio objęte zostały nią także miejsca pamięci i pomniki [decyzją wojewody mazowieckiego znika jego pomnik stojący na Pradze w Warszawie - red.]. W przypływie wiosenno-letniej energii usuwane jest wszystko co zbudowano i postawiono przed 1989 r. Każąca ręka prawa i sprawiedliwości dosięgła także gen. Z. Berlinga.

Ten były legionista, uczestnik wojny 1920 r. (dla wątpiących dodam, że po stronie polskiej), jak tysiące polskich oficerów został po 17 września 1939 r. internowany przez władze radzieckie. Przeszedł obóz internowania w Starobielsku, w odróżnieniu jednak od większości swoich towarzyszy podjął decyzję dalszej walki u boku Armii Czerwonej, przewidując nieunikniony konflikt niemiecko-radziecki. Brał czynny udział w formowaniu Armii gen. Władysława Andersa, po zawarciu układu polsko-radzieckiego z lipca 1941 r., zwanego potocznie układem Sikorski-Majski. Nie opuścił jednak z nią Związku Radzieckiego, pozostając na jego terenie. Kierował się przy tym zasadą mówiącą, że najkrótsza droga do Polski prowadzi przez obszar ZSRR. Gen. Berling pisał po latach w swoich wspomnieniach: „Trzeba z naciskiem powtórzyć, że doświadczenia wielu lat historii nauczyły nas, iż w naszym położeniu geograficznym, między dwoma wrogimi wobec nas państwami, szukanie sojuszników na dalekim zachodzie, zamiast porozumienia blisko naszych granic, było politycznym absurdem i prowadziło niezmiennie do katastrofalnych skutków”.

Był faktycznym twórcą polskich sił zbrojnych w ZSRR, których zawiązkiem stała się 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Dywizja chrzest bojowy przeszła w trakcie krwawych walk w bitwie pod Lenino, przełamując najsilniejsze niemieckie pozycje obronne. Na terenie Związku Radzieckiego z grupą byłych KPP-owców współtworzył gen. Berling Związek Patriotów Polskich. Szybko jednak zorientował się w prawdziwych, maskowanych starannie celach większości członków ZPP, zmierzających do uczynienia z Polski 17. republiki radzieckiej. Tak pisał o tym we wspomnieniach: „Mogłem utrzymać się wśród nich w charakterze wyzwoleńca, ale i do tego trzeba było być figurką z plasteliny lub Żydem. Nie byłem ani jednym, ani drugim. Mój los był więc przesądzony. Miała na mnie zaciążyć mściwa etyka i moralność Talmudu oraz ich janczarów (...) Po tym wstępie zrekapitulowałem zwięźle moje wczorajsze rozmyślania, podkreślając głównie niebezpieczeństwo grożące ze strony żydowskiego nacjonalizmu, który pod płaszczykiem komunizmu dąży, bez żadnych wątpliwości, do przechwycenia władzy nad narodem polskim i do zrealizowania własnych celów, sprzecznych z interesem Polski i interesem Związku Radzieckiego”.

Ceną, którą przyszło mu zapłacić za odkrycie tej prawdy i próby przeciwstawienia się jej, było odsunięcie od dowodzenia 1 Armią Wojska Polskiego. Bezpośrednim powodem odwołania było podjęcie pomocy walczącemu Powstaniu Warszawskiemu. Po roku 1945 gen. Berling był stopniowo usuwany z życia publicznego.

Dzień 12 października z 1943 r. skreślono z kalendarza – nie jest obchodzona rocznica pierwszej bitwy stoczonej pod Lenino przez kościuszkowców. W wyniku walk o Połzuchy i Trigubowo oraz forsowania rzeki Mierei poległo 510, odniosło rany 1.776 i zaginęło 652 żołnierzy Dywizji na 12.683 (taki był stan liczebny)”. Tak samo traktuje się inne bitwy polskich żołnierzy na froncie wschodnim – Studzianki, Wał Pomorski, Kołobrzeg, Siekierki czy Berlin. Wszystkim, którzy chcą wymazać z historii osobę gen. Z. Berlinga polecam lekturę wydanych pośmiertnie jego „Wspomnień”. Na marginesie watro przypomnieć, że gen. Berling nigdy nie uważał się za komunistę, a za socjalistę. Co do usuwania reliktów socjalizmu, proponowałbym rozważenie przez lustratorów celowości upamiętniania osoby innego znanego socjalisty polskiego, którego pomniki znajdują się w stolicy w liczbie dwóch.

Maciej MotasŹródło: Myśl Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 01 czerwiec 2019 12:03