Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Brygada Świętokrzyska. Kilka ziarenek dziegciu.
Kategoria: Historia   Piątek, 16 sierpień 2019 15:07 Autor: Andreas

Brygada Świętokrzyska. Kilka ziarenek dziegciu.

Brygada Świętokrzyska 1945 Brygada Świętokrzyska 1945 autor nieznany/Wikimedia Commons/Public Domain

Engelgard: Brygada Świętokrzyska. Kilka ziarenek dziegciu

Problem Brygady Świętokrzyskiej polega na:

1. Decyzja o ewakuacji była w zasadzie słuszna (takie były np. zalecania Kazimierza Sosnkowskiego), ale niesłuszna była metoda – marsz w zreorganizowanej kolumnie, co musiało zakończyć się porozumieniem z Niemcami (które miało miejsce już wcześniej). Zachowanie zwartości oddziału nie miało sensu, bo wojna była już zakończona.

2. W ramach Brygady działało komando śmierci, które dokonywało brutalnych bratobójczych mordów na wszystkich, którzy uznano za “zdrajców”, ofiarą tego komanda padł m.in. wybitny działacz narodowy Władysław Pacholczyk, nie godzący się na kolaborowanie z Niemcami.

3. Brygada znalazła się poza strukturami Polskiego Państwa Podziemnego, niejako wykluczając się z jednolitego frontu narodowego, mimo że ogromna większość formacji narodowych znalazła się w AK (NOW, UBK i NSZ-AK). To stawia Brygadę na marginesie nie tylko PPP, ale i obozu narodowego, a w zasadzie poza obozem narodowym. Ideowe oblicze Brygady nie miało nic wspólnego z tradycją Narodowej Demokracji (w formacji tej panował kult Józefa Piłsudskiego). Emigracyjne SN nie uznawało tej części NSZ za formację narodową.

4. Dowództwo Brygady zgodziło się na przeszkolenie części żołnierzy przez Niemców, zrzucenie ich na spadochronach z samolotów niemieckich, i użycie ich w akcjach dywersyjnych, co było de facto przejściem pod koniec wojny na stronę III Rzeszy. Było to także drastyczne sprzeniewierzenie się ideałom Związku Jaszczurczego, który został fizycznie unicestwiony przez Niemców w latach 1941-1942.

Jan Engelgard


Źródło: konserwatyzm.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 16 sierpień 2019 11:04
alexjones.pl Inne Historia Brygada Świętokrzyska. Kilka ziarenek dziegciu.