Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Laleczki Paderewskiego. Polonia USA dla Polski w czasie I WŚ
Kategoria: Historia   Piątek, 01 maj 2015 06:10 Napisał

Laleczki Paderewskiego. Polonia USA dla Polski w czasie I WŚ

Pytacie mnie dlaczego nie tworzę! Dlaczego nie gram koncertów! Czy można być prawdziwym patriotą, prawdziwie kochać swój kraj koncentrując swój umysł na czymś innym niż raniący serce płacz narodu? Wołanie o chleb dla polskich dzieci i kobiet? Tam mówił Paderewski.

Jak mogę komponować gdy moja Polska w nędzy? Gdy nad moim krajem szaleje wojna. Wojna zmiatająca  każdy znak cywilizacji, niszcząca budynki mieszkalne, niszcząca pola, ogrody i lasy, powodująca głód, wyniszczająca ludzi i zwierzęta. Tylko nieliczni mogą uciekać do miejsc, gdzie  nadal mogą się przeciwstawić agresorom: zdecydowana większość, prawie jedenaście milionów bezbronnych kobiet i dzieci, bezdomnych chłopów, bezrobotnych robotników, stanowiących  istotę i siłę narodu, zostało zmuszone do ucieczki. Tysiące żyją wśród ruin, w lesie, lub w ziemiankach, żywiąc się  korzeniami i korą drzew.

Po wybuchu I wojny światowej Paderewski prowadzi szeroką działalność dyplomatyczną na rzecz Polski i Polaków, wykorzystując swą popularność na Zachodzie. M.in. zbierał fundusze na pomoc ofiarom wojny i był jednym ze współzałożycieli komitetów pomocy Polakom w Paryżu i Londynie. W 1915 założył wraz z Henrykiem Sienkiewiczem w Vevey Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Tego samego roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował swą działalność. Przed każdym ze swoich występów mówił na temat postulowanej przez niego niepodległości Polski.

Polonia Amerykańska energicznie wspierała działania wojennych podczas I wojny światowej. Duża część walczyła ochotniczo lub wcielona do armii Stanów Zjednoczonych. Wielu pracowało w branżach związanych z wojną, wielu kupowało obligacje wojny. Wspólnym celem była walka dla Ameryki i walka o przywrócenie niezależnego państwa Polskiego. Wielu Polskich Amerykanów były osobiście poszkodowanych przez wojnę,ofiary śmiertelne były wśród wielu polskich rodzin.

Po wojnie magazyn The Literary Digest szacował, że w szeregach armii USA było 220 tysięcy Polaków a polskie nazwiska stanowiły10 procent listy ofiar. Wśród pierwszych 100 tys. tych co się zgłosili ochotniczo do sił zbrojnych USA podczas pierwszej wojny światowej, ponad 40% było Polskimi Amerykanami.

Kiedy wojna się skończyła  Błękitna Armia pod dowództwem Józefa Hallera de Hallenburg została przeniesiona do Polski. Powstało od nowa Państwo Polskie.

Większość weteranów, którzy walczyli w armii Stanów Zjednoczonych wróciła do USA w latach dwudziestych, ale nigdy nie zostali uznani jako weterani wojenni ani przez rząd USA ani przez rząd Polski.

Nie pierwszy raz i nie ostatni tak potraktowano tych co walczyli o Polskę.

Ignacy Paderewski gdy przyjechał do Stanów Zjednoczonych  zwrócił się do imigrantów z prośbą o pomoc. Miał świadomość trudnej sytuacji i cierpienia w Polsce przed i po I wojnie światowej. Użył swojej popularności do promowania sprzedaży lalek aby gromadzić fundusze dla Polski. Lalki, ubrane w tradycyjny strój Polski, miały  jako głównych bohaterów "Halkę i Jana". Sprzedaż dostarczyła wystarczającej ilości pieniędzy dla polskich uchodźców w Paryżu, którzy dzięki  tym lalkom przetrwać, a nadwyżka pieniędzy została wykorzystana na zakup i na dystrybucję żywności dla ubogich w Polsce.

Dowiedziałem się o tym oglądając program o działalności słynnego lombardu Pawn Stars który prezentowany jest na kanale History a mieści się w Las Vegas.

Dziś jak słyszymy pamiątka taka jest warta około 1500 $.

Jakże istotne jest także to że miliony Amerykanów usłyszały kawałek prawdziwej historii Polski zamiast oszczerstw o współudziale  w holokauście który jakby nie patrzeć dotyczył obywateli Polskich. Spora część z nich była wyznania Mojżeszowego ale byli Polakami. Nasi przodkowie pomagali im zarówno w czasie I jak i II wojny światowej.

W tej ostatniej często za cenę własnego i swej rodziny życia.

Warto o tym pamiętać i trzeba o tym mówić przy każdej okazji.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 01 maj 2015 13:20
alexjones.pl Inne Historia Laleczki Paderewskiego. Polonia USA dla Polski w czasie I WŚ