Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Zaginione miasto w dżungli Kambodży
Kategoria: Historia   Niedziela, 16 czerwiec 2013 00:01 Autor: admin

Zaginione miasto w dżungli Kambodży

Australijskim archeologom udało się właśnie w kambodżańskiej dżungli odkryć zaginione miasto, które od ponad tysiąca lat skrywała się przed wzrokiem ciekawskich. Jest ono starsze od słynnej świątyni Angkor Wat (na zdjęciu) o około 350 lat.

Miasto Mahendraparvata liczy sobie ponad 1200 lat. Było ono niegdyś częścią Imperium Khmerskiego - największej i najbardziej rozwiniętej cywilizacji w całej Azji Południowo-Wschodniej, która kwitła w czasie europejskich ciemnych wieków - a więc we wczesnym średniowieczu.

A udało się je odkryć z pomocą technologii LiDAR - tej samej, której ostatnio użyto do znalezienia zaginionego "miasta małpiego boga" na terenie Hondurasu. Skaner LiDAR działa w ten sposób, że z pokładu samolotu wystrzeliwuje on 100 tysięcy impulsów laserowych na sekundę przebijając się przez warstwę roślinności dżungli i tym samym zdradzając co kryje się pod nią.

Odkrycie poczynione LiDAR-em udało się potwierdzić na ziemi - zespół archeologów wyposażony w dokładne koordynaty GPS był w stanie przedrzeć się przez dżunglę do zaginionego miasta - sieci budynków mieszkalnych, świątyń, kanałów i dróg.

Na razie nie wiadomo jak duże jest zaginione miasto - skaner przeczesał bowiem tyko niewielki kawałek terenu.

 

Źródło: NPR


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 16 czerwiec 2013 01:44
alexjones.pl Inne Historia Zaginione miasto w dżungli Kambodży