Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Peru – Polscy archeolodzy odnaleźli pierwszy nienaruszony grobowiec cywilizacji Wari
Kategoria: Historia   Sobota, 29 czerwiec 2013 02:30 Autor: admin

Peru – Polscy archeolodzy odnaleźli pierwszy nienaruszony grobowiec cywilizacji Wari

Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety i ponad 1200 przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari – podaje „National Geographic”.

Badacze pod kierownictwem dr Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego badali miasteczko Huarmey, które oddalone jest od stolicy Peru, Limy, o 300 km.

Kierownik wyprawy wyjaśnił w rozmowie z „National Geographic”, że miejsce było badane już w latach 30. XX wieku, ale ostatecznie prace zostały zawieszone ze względów bezpieczeństwa. Na terenach grasują lokalne grupy przestępcze, które trudnią się handlem zrabowanymi dziełami sztuki. Również polscy naukowcy musieli zachować w dużej tajemnicy swoje prace.
 
Rzuci nowe światło na historię?
Naukowcy odkryli 63 dobrze zachowane ludzkie szkielety i ponad 1200 bezcennych przedmiotów (m.in. biżuteria z metali szlachetnych i naczynia). Dotarli także do pierwszego nienaruszonego grobowca.

- Mamy nadzieję, że pozwoli ono (odkrycie) na lepsze zrozumienie cywilizacji Wari, która jako pierwsza w tym regionie świata stworzyła imperium, które stało się fundamentem dla kilkaset lat późniejszego państwa Inków. No i teraz mamy już nadzieję, że to nie ostatnie takie odkrycie w Huarmey. Teren, który badamy ma powierzchnię prawie 60 hektarów. Oczywiście, nie ukrywam, że liczymy też teraz na większą pomoc zarówno Peru jak i Polski – powiedział w rozmowie z „National Geographic” dr Giersz.

O skali polskiego znaleziska może świadczyć fakt, że na konferencji prasowej organizowanej przez odkrywców w czwartek pojawić się miał peruwiański prezydent Ollanta Humala.

Źródło: National Geographic, tm

Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 29 czerwiec 2013 18:50
alexjones.pl Inne Historia Peru – Polscy archeolodzy odnaleźli pierwszy nienaruszony grobowiec cywilizacji Wari