Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia 50 rocznica masakry i cicho?
Kategoria: Historia   Czwartek, 23 czerwiec 2016 12:47 Autor:

50 rocznica masakry i cicho?

USS Liberty USS Liberty foto: Wikimedia Commons/CC

Jak ten czas leci!

To już 50 lat mija, jak izraelskie siły zbrojne dokonały masakry marynarzy na statku amerykańskiego wywiadu elektronicznego USS Liberty. W kraju takim jak Polska, żyjącym od rocznicy do rocznicy, ta sprawa bezprzykładnej zbrodni przebiega w zupełnym milczeniu.

A szkoda!

Przecież jest ona potwierdzeniem, że zupełnie w innym miejscu znajdują się środki decyzyjne USA, a w zupełnie innym wykonawcze. Czyli jest to bezpośredni dowód istnienia czegoś, co można nazwać światowym rządem już w latach 60. ubiegłego wieku.

Przypomnę, w dniu 08 czerwca 1968 roku 34 amerykańskich marynarzy zostało zamordowanych, a 173 zostało rannych, w wyniku ataku izraelskich sił lotniczych i morskich, na USS Liberty, znajdujący się na wodach międzynarodowych.

Zarówno izraelskie siły lotnicze, jak i kutry torpedowe, dokonały ataku na nieuzbrojony statek, znajdujący się 25,5 MM od wybrzeży Półwyspu Synaj, na północ od El Arisz.

Stało się to podczas tzw. 6-dniowej wojny Izraelsko - Egipskiej. Czyli po prostu napaści Izraela na Egipt.

USS Liberty to statek zbudowany wg serii transportowców z II Wojny Światowej, przerobiony na statek zwiadu elektronicznego. W pierwszy rejs szpiegowski wypłynął w 1965 roku, pod fałszywa flagą statku Pomocniczego Badań Technicznych AGTR.

W 1967 roku USS Liberty otrzymał rozkaz przypłynięcia w obręb akwenu wojny. Oczywiście, celem był nasłuch elektroniczny obu stron, a szczególnie Egiptu. Teoretycznie USA było w owym konflikcie stroną neutralną, ale praktycznie sprzyjało Izraelowi.

Wymiana informacji pomiędzy Izraelem i USA była stała. Jeszcze 05 czerwca gen. Isak Rabin - szef IDF poinformował komandora Erbesta Carla Castle, amerykańskiego Attache morskiego wTel Avivie o tym, że Izrael będzie atakował wszelkie jednostki morskie nieoznakowane w pobliżu swojego wybrzeża, bez ostrzeżenia.

 

W tej sytuacji kpt. W. L. McGonagle, dowódca USS Liberty poprosił admirała W.L. Martin z VI Floty USN o eskortę niszczyciela. Wiceadmirał W.L.McGonagle odmówił argumentując, że statek znajduje się na wodach międzynarodowych i jest doskonale oznakowny.

Obiecał jednakże, że w przypadku ataku w przeciągu 10 minut otrzymają osłonę myśliwców.

Około godziny 9.00 rano [GMT + 2] nad statkiem przeleciał samolot rozpoznawczy Izraela tak nisko, że załoga i lotnik pomachali sobie rękami, a łoskot samolotu powodował wibracje blach na statku.

Pomimo tego, około godziny 2.00 statek został zaatakowany przez izraelskie Mirages i ostrzelany z 30 mm działek i rakiet.

Ośmiu marynarzy zginęło od razu, 75 zostało rannych. Wśród rannych był kapitan, ranny w prawe udo i ramię. Kapitan wysłał pilną prośbę do dowództwa VI Floty o pomoc z powodu ataku.

Po ataku Mirage, nastąpił kolejny atak Dassult Mysteres, uzbrojonych w bomby napalmowe. Na nadbudówkach wybuchł pożar. Z Lotniskowca VI Floty USS America wysłano 8 samolotów z pomocą.

W tym samym czasie USS Liberty byl już atakowany przez Izraelskie kutry torpedowe.

Atak na USS Liberty trwał w sumie 2 godziny. Pomimo obietnicy VI Floty, ani jeden samolot amerykański nie przyszedł z pomocą. Już po 16 minutach Izrael na 100 % wiedział, że atakuje samolot amerykański. Pomimo tego, przez następne ponad 100 minut atak trwał.

Pierwsza torpeda uderzyła w USS Libety w 20 minut później.

Wbrew konwencjom, izraelskie samoloty ostrzelały marynarzy usiłujących wsiadać do łodzi ratunkowych i odpływać. Atak ten wyczerpywał wszelkie ustalenia konwencji genewskich o zbrodnich wojennych.

W maju 1968 roku rząd Izraela zapłacił USA odszkodowanie w wysokości 3 323 500 dolarów, w ramach rekompensaty dla rodzin 34 zabitych w ataku. W marcu 1969 roku Izrael dopłacił 3 566 457 dolarów, jako rekompensatę dla rannych.18 grudnia 1980 roku dopłacił kolejne 6 milinów dolarów do 17 132 709, jako zadośćuczynienie materialnego uszkodzenia Liberty.

I najciekawsze jak zwykle na końcu.

W 2003 roku niezależna komisja śledcza, kierowana przez admirała Thomasa Moorer, który był m.in. Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów i Szefa Operacji Morskich. złożyła szokujące oświadczenie.

• Atak sojusznika Stanów Zjednoczonych, na USS Liberty, był celową próbą zniszczenia amerykańskiego okrętu i zabicia całej załogi.

• Atak dotyczył nie tylko statku, ale i łodzi ratunkowych

• Biały Dom umyślnie uniemożliwił US Navy podjęcia obrony USS Liberty

• Był to, jak do tej pory, jedyny przypadek odwołania misji ratunkowej w historii marynarki wojennej, gdy amerykański okręt był atakowany.

• Ocalałych członków załogi straszono i grożono sądami wojennymi, jeżeli będą mówili komukolwiek prawdę o ataki i opuszczeniu przez własny rząd.

 

Okazało się bowiem, że pomimo, iż samoloty wyleciały na pomoc USS Liberty, to jakiś człowiek z Białego Domu odwołał kategorycznie atak i nakazał powrót do bazy. Oczywiście wydając wyrok śmierci na pozostałych na okręcie marynarzy.

Świadczy to także, że nad US Navy stale czuwa oko opatrzności i we właściwym momencie odpowiednio reaguje.

Generalnie chodziło o to, żeby zrzucić winę na Egipt. I wprowadzić USA do wojny.

Tak więc widzisz Dobry Człeku, co innego gazetowe bajki, a co innego fakty. A ile takich ukrytych nadal historii wciąż pozostaje niewiadomymi?

na podstawie:

www.activistpost.com/2016/06/49-years-

www.en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_incident

dr J. Jaśkowski

 

PAMIĘTAJ, TYLKO TE IDEE ŻYJĄ, KTÓRE WG STARSZYCH I MĄDRZEJSZYCH ŻYĆ MAJĄ. jj

Otrzymane od autora mailem


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(20 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 23 czerwiec 2016 12:52
alexjones.pl Inne Historia 50 rocznica masakry i cicho?