Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Dziennikarz Fox News: Stepan Bandera był amerykańskim szpiegiem
Kategoria: Historia   Wtorek, 16 sierpień 2016 11:17 Autor: admin

Dziennikarz Fox News: Stepan Bandera był amerykańskim szpiegiem

Dziennikarz Fox News: Stepan Bandera był amerykańskim szpiegiem foto: Wikimedia Commons/CC

Według oficjalnie lansowanej wersji historii, Stepan Bandera był zaciekłym wrogiem Stanów Zjednoczonych. W raportach amerykańskiego kontrwywiadu wojskowego przywódca OUN-B określany był jako "szczególnie niebezpieczny, ciągle w drodze, często w przebraniu". Jednak według amerykańskiego dziennikarza Billa O'Reilly'ego oraz jego współpracownika Martina Dugarda, Stepan Bandera był agentem amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu, który miał zajmować się szpiegowaniem Sowietów.

Po II wojnie światowej, Stany Zjednoczone nie chciały militarnie dobić osłabionego Związku Radzieckiego, który stracił na wojnie dziesiątki milionów swoich obywateli. Podjęli więc wysiłki mające na celu organizowanie siatek szpiegowskich, złożonych z mieszkańców terenów zajętych przez Armię Czerwoną. Jednym ze środowisk, z którego amerykański kontrwywiad wojskowy pozyskiwał swoich informatorów, byli ukraińscy nacjonaliści.

Dla USA nie miało absolutnie żadnego znaczenia, że pozyskiwane osoby były zbrodniarzami wojennymi, czy jak w przypadku Bandery, nawet masowymi ludobójcami. W końcu Stany Zjednoczone, w ramach tajnej operacji Biura Służb Strategicznych a później CIA, pod kryptonimem "Paperclip" podprowadzili Niemcom ponad 15 tys. naukowców, z których ogromna część brała udział w okrutnych eksperymentach pseudomedycznych, prowadzonych przez państwo niemieckie w czasie II wojny światowej.

Oczywiście rekrutacja byłych zbrodniarzy wojennych nie obejmowała jedynie kadry naukowej. Amerykańskie służby posługiwały się również byłymi niemieckimi szpiegami, których przeciągli na swoją stronę, zapewne proponując im sowite wynagrodzenie. Jednym z takich agentów miał być Stepan Bandera, który przecież był agentem niemieckiego wywiadu wojskowego, używającym pseudonimu "Konsul II", a Abwehra miała finansować ukraińskich nacjonalistów już od lat 20-tych, przy czym tylko sam Bandera miał otrzymać od niemieckiego wywiadu 2,5 mln marek.

Ale wracając do sedna sprawy: Bill O'Reilly i Martin Dugard napisali w 2014 roku książkę pt.: "Killing Patton. The Strange Death od World War II''s Most Audicios General", znaną w Polsce pod tytułem "Zabić Pattona. Niezwykła śmierć najzuchwalszego generała II wojny światowej." Autorzy ów dzieła, powołując się na raport amerykańskiego wywiadu "Studies in Intelligence" vol 19 stwierdzili, że Stepan Bandera 16 maja 1945 roku spotkał się z oficerem amerykańskiego kontrwywiadu wojskowego CIC Stephenem Skubikiem. Skubik otrzymał od swoich przełożonych zadanie pozyskania siatek szpiegowskich z krajów słowiańskich. Bandera miał być jednym z nich. Według O'Reilly'ego i Dugarda, Bandera m.in. poinformował wtedy Skubika, że NKGB otrzymało od Stalina rozkaz zamordowania gen. Pattona. W dalszej części autorzy książki piszą wprost o szpiegowaniu Rosjan przez Banderę dla Amerykanów i Brytyjczyków.

Tak więc oprócz oficjalnej wersji, według której Bandera był szpiegiem MI6 a później niemieckiego BND, był również agentem amerykańskiego wywiadu. A jakby ktoś miał wątpliwości co do wiarygodności ów rewelacji dodam, że na podstawie książki O'Reill'yego i Dugarda National Geographic nakręciło w 2016 roku film dokumentalny o takim samym tytule.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 16 sierpień 2016 12:28
alexjones.pl Inne Historia Dziennikarz Fox News: Stepan Bandera był amerykańskim szpiegiem