Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Historia Kijów i Warszawa porozumiały się ws. wspólnego zbadania rzezi wołyńskiej
Kategoria: Historia   Środa, 14 wrzesień 2016 10:02 Autor: admin

Kijów i Warszawa porozumiały się ws. wspólnego zbadania rzezi wołyńskiej

Wcześniej niższa izba polskiego parlamentu przyjęła postanowienie w sprawie ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP w latach 1943-1945. Rada Najwyższa Ukrainy potępiła decyzję polskiego Sejmu. Ukraińscy deputowani uważają, że ta decyzja zakwestionowała osiągnięcia polityczne i dyplomatyczne obu państw.

„Nie powinniśmy się bać siebie i swojej historii, lecz powinniśmy odpowiednio podchodzić do niej i do naszej przyjaźni. Dlatego porozumieliśmy się odnośnie sprzyjania pracy naszych historyków i dokumentalnego udowodnienia, co i jak się stało" — powiedział Klimkin, podsumowując wyniki spotkania w Kijowie ze swoim polskim kolegą Witoldem Waszczykowskim.

Podkreślił, że trzeba powołać osoby, którzy będą sprzyjać badaniu dokumentu w sprawie rzezi wołyńskiej.

Według wersji strony polskiej, masowe morderstwo zostało popełnione w latach 1939-1945 przez zwolenników Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej (zakazana w Rosji OUN-UPA) na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej i południowo-wschodnich województw II RP. Za kulminację wydarzeń 1943 roku nazywanych rzezią wołyńską jest uważane 11 lipca, kiedy ukraińscy nacjonaliści zaatakowali jednocześnie 150 polskich wsi. 

Polscy historycy traktują rzeź wołyńską jako ludobójstwo i czystkę etniczną oraz informują o śmierci według różnych danych od 100 do 130 tys. osób.

Badacze z Ukrainy z kolei uważają te wydarzenia za konsekwencje wojny Armii Krajowej z UPA, w której uczestniczyli cywile. Swoje straty strona ukraińska szacuje na 10-20 tys. osób.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 14 wrzesień 2016 12:03
alexjones.pl Inne Historia Kijów i Warszawa porozumiały się ws. wspólnego zbadania rzezi wołyńskiej