Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Międzynarodowy Kościół Cannabis
Kategoria: Społeczeństwo   Poniedziałek, 17 kwiecień 2017 11:28 Autor: admin

Międzynarodowy Kościół Cannabis

Albo Międzynarodowy Kościół Kanabisu, zależy jaką pisownię przyjmiemy, ale nie zależy od tego fakt jego powołania. Mieści się on w Denver (USA) i właśnie 20 kwietnia zainauguruje swoją działalność. Jego wierni nazywają siebie Elevtionists alei próba tłumaczenie tego słowa na język polski wcale nie jest prosta. Otóż wpisanie tego słowa do translatora google daje tłumaczenie Elewatoryści. I choć brzmi to jak nazwa jakiegoś odłamu religijnego, to wyszukiwarka google takiego słowa nie zindeksowała:

"Podana fraza - elewatoryści - nie została odnaleziona."

Swoją drogą ciekawe skąd słownik google wytrzasnął to tłumaczenie, skoro nie zostało ono jako słowo zaindeksowane? Tajemnica więc się otwiera od samego początku:). Wszelako elevatio po łacinie znaczy "podniesienie" i to zapewne wskazuje kierunek tłumaczenia. Więc przyjmijmy, że Elewatoryści to wyznawcy The International Church Of Cannabis. Wedle słów założyciela Kościoła, Steve Berke, to ludzie wyznający przekonanie, że mogą odnaleźć duchowe spełnienie poprzez palenie cannabisu. Howgh!

Siedzibą kościoła jest 113. letni kościół o pięknej starej bryle i mocno odjechanym wnętrzu. Malowidła w środku kościoła są dziełem hiszpańskiego artysty Okuda San Miguela. To znana postać street-artu, zajrzyj na jego stronę, fajne rysunki. Wyobrażenie o klimacie przedsięwzięcia da Ci poniższy filmik. Promuje on kampanię zbiórki funduszy dla Kościoła Kanabisu na Indiegogo (o czym w dalszej części artykułu).

Misją Kościoła jest stworzenie  bezpiecznej i przyjaznej atmosfery dla wszystkich dorosłych i świadomych swoich wyborów ludzi, którzy chcę się rozwijać duchowo ("stworzyć lepszą wersję samych siebie") poprzez spotkania, wykłady, warsztaty, koncerty, wspólne działania, tworzenie społeczności - i wszystko to przy wsparciu Świętego Zioła.

"Elewatoryści są wszędzie" - mówi na filmie piękna jak sensimilla Briley Hale. "Rzecz w tym, byśmy wyszli z cienia". Wokół projektu skupiona jest całkiem spora społeczność lokalna. Jeżeli zaś zrozumieć szeroko przywołane zdanie, że "Elewatoryści są wszędzie", to w rzeczy samej ICH społeczność nie zna granic i na całym świecie jest... lokalna.

W Ameryce jest wiele mniej lub bardziej lokalnych kościołów. W rzeczywistości kraju monoreligijnego, jak Polska tego typu zjawiska bywają klasyfikowane jako sekty (pomijając kwestię legalności marihuany). W wielokulturowej i wieloreligijnej rzeczywistości amerykańskiej to jedna z wielu form legalnego zrzeszenia się wokół jakiegoś systemu wartości. Można domniemać, że nazwanie takiego bytu Kościołem wynika z intencji hm... uświęcenia tego przedsięwzięcia i zwrócenia uwagi na jego duchowy wymiar. Określa także jego status formalny w kwestiach podatkowych, finansowych, prawnych itd. W Kolorado rekreacyjne palenie marihuany jest legalne od 2012 roku.

Elewatoryści z Denver podkreślają, że Kościół nie jest miejscem na jointa, lecz miejscem świadomych spotkań, interakcji, działania i praktyk samorozwojowych, którym palenie może towarzyszyć jako rytuał, ale nie ono samo w sobie jest celem. Kościół też nie będzie coffee shopem i handel Świętym Ziołem w obrębie Kościoła nie będzie dozwolony. Wyznawcy "nowego" wyznania zapraszają też wiernych innych religii, by dołączyli do ich grona bynajmniej nie ograniczając w niczym praktyki ich własnej - pierwszej - religii. W  epoce Dzieci Kwiatów takich miejsc spotkań o całkiem podobnym charakterze było w samej Ameryce tysiące i hej...

Międzynarodowy Kościół Kanabisu prowadzi obecnie kampanię crowdfundingową na Indiegogo z zamiarem uzbierania 100 tyś USD z konkretnym przeznaczeniem zreanimowania systemu ogrzewania i zbudowania windy dla niepełnosprawnych. Budynek bowiem nie jest wyłącznie nawa kościelną, lecz także częścią społecznościową. Jak masz ochotę poczytać więcej, a może dołączyć do Elewatorystów, to śmiało:

Kampania finansowania społecznościowego na INDIEGOGO

Wideo z interaktywną panoramą 360 stopni:

 

Inauguracja otwarcia Międzynarodowego Kościoła Cannabis ma być transmitowana na żywo na kanale kościoła na FaceBooku.

 

Źródło: Efekt Setnej Małpy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 kwiecień 2017 11:34
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Międzynarodowy Kościół Cannabis