Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Trzy warstwy nauki człowieka: intuicja, logika i wiedza
Kategoria: Społeczeństwo   Środa, 15 maj 2019 14:05 Autor: Andreas

Trzy warstwy nauki człowieka: intuicja, logika i wiedza

Trzy warstwy nauki człowieka: intuicja, logika i wiedza Cyril Rana/Flickr/CC BY 2.0

Tylko dzięki intuicji człowiek może zrozumieć różnicę między inteligencją, logicznym myśleniem i obszerniejszą przestrzenią ducha. Logika to sposób, w jaki umysł poznaje rzeczywistość; intuicja jest doświadczeniem rzeczywistości, duchem.

Wszyscy mamy naturalną zdolność do intuicji, ale uwarunkowania społeczne i formalna edukacja często działają przeciwko niej. Uczą nas ignorowania własnego instynktu, zamiast rozumieć go i wykorzystywać jako podstawę indywidualnego wzrostu i rozwoju. W tym procesie podkopujemy same korzenie naszej wrodzonej mądrości, która miała rozkwitnąć w intuicję.

Jak wytłumaczyć intuicję?

Skok intuicji można odczuć, ponieważ pozostawia lukę. Intuicja może być odczuwana przez intelekt: może zauważyć, że coś się wydarzyło – ale nie może tego wyjaśnić, ponieważ wymaga związku przyczynowego. Wyjaśnienie implikuje odpowiedzi na pytania, skąd pochodzi intuicja, po co i dlaczego. Przychodzi ona skądś z zewnątrz, nie z samego intelektu – i nie ma intelektualnej przyczyny. Nie ma przyczyny, nie ma związku; intuicja nie jest przedłużeniem intelektu.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Mamy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Instynkt – to, co należy do zwierzęcej przeszłości. Jest bardzo stary, bardzo silny; to dziedzictwo milionów lat. Nasza przeszłość – to zwierzęca przeszłość.

Intelekt jest ludzki. To jest nasza teraźniejszość. Właśnie tak funkcjonujemy – z intelektu. Wszystkie nasze nauki, cały nasz biznes, wszystkie nasze zawody – wszystko to opiera się na intelekcie. Intelekt jest ludzki.

Tak jak instynkt, ale na drugim krańcu naszej istoty – poza umysłem, należącym do świata intelektu, jest świat intuicji. Drzwi intuicji otwierają się w medytacji. To twoja świadomość, twoja istota.

Oto trzy warstwy nauki człowieka.

Przeszkody w poznaniu.

Jaka jest różnica między wiedzą a poznawaniem? Wiedza – to teoria, poznawanie – to doświadczenie. To dzięki wiedzy człowiek jest oddzielony od całości – wiedza tworzy dystans. Medytacja – to stan niewiedzy. Medytacja – to czysta przestrzeń, nie przyćmiona wiedzą. Najpierw odrzućmy zawartość – staniemy się w połowie pustymi. Następnie odrzućmy świadomość – staniemy się w całości pustymi. Ta pełna pustka jest czymś najpiękniejszym co może się wydarzyć, największym błogosławieństwem.

Wyobraźnia.

Zdolność do intuicji i zdolność tworzenia swojej własnej rzeczywistości są nie tylko różne, ale też diametralnie przeciwległe sobie. Intuicja to tylko lustro. Ona niczego nie tworzy, tylko odbija. Ona odbija to co jest. To czysta, cicha, krystalicznie przezroczysta woda, która zaczyna odbijać gwiazdy i księżyc; ona niczego nie tworzy. Ta jasność na Wschodzie została nazwana trzecim okiem. Oczy niczego nie tworzą, one po prostu pokazują to co jest.

Polityka.

Świat polityki jest zasadniczo na poziomie instynktownym. Należy do prawa dżungli: ten, kto jest silniejszy, ma rację.

Polityka – to wola władzy.

Zrelaksuj się.

Wszystko co wielkie w nauce pojawiło się nie z intelektu, ale z intuicji.

Relaks – to podstawa medytacji. Relaksujemy się – kiedy się relaksujemy to całe napięcie odchodzi. Naukowe odkrycia zawsze powstają z medytacji, nie z umysłu. Za każdym razem, gdy coś wychodzi z umysłu, to nie nauka, to technologia. Technologia – to biedna rzecz; to nie odzyskanie wzroku ale instrumentarium odzyskania wzroku. Technologia pochodzi z umysłu ponieważ sam umysł – to technologiczne środowisko, technologia biologiczna.

Nauka pochodzi z nie-umysłu, tak jak religia pochodzi z nie-umysłu. Źródła nauki i religii nie są oddzielne, źródło jest takie samo – ponieważ obie zależą od przełomów, spostrzeżeń, intuicyjnych przebłysków.

Znajdź Wewnętrznego Przewodnika.

Wewnątrz nas jest przewodnik ale z niego nie korzystamy. I nie używaliśmy go przez tak wiele żyć, że może nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ten przewodnik istnieje w nas. Bądźmy spokojni. Usiądźmy pod drzewem i po prostu pozwólmy myślom osiąść i ucichnąć. Po prostu czekajmy i nie myślmy. Zostawmy problemy i po prostu czekajmy. I kiedy poczujemy, że przyszła chwila nie-myślenia, wstańmy i zacznijmy się przesuwać. Gdziekolwiek ciało się poruszy, pozwólmy mu iść. Po prostu bądźmy świadkiem. Nie przeszkadzajmy. Utraconą drogę można znaleźć bardzo łatwo.

Sprawmy, by Naszym Kryterium było Szczęście.

Czy intuicyjny człowiek zawsze odnosi sukcesy? Nie, ale jest zawsze szczęśliwy, niezależnie czy odnosi sukcesy czy nie. A człowiek, który nie żyje intuicyjnie jest zawsze nieszczęśliwy, niezależnie od tego czy osiągnie sukces. Bądźmy jaśni w swoim umysłem – nie skupiajmy się na sukcesie. Sukces jest największą porażką na świecie. Nie próbujmy odnieść sukcesu, w przeciwnym razie poniesiemy klęskę. Myślmy o tym aby być błogim. W każdej chwili myślmy o tym, jak być coraz bardziej błogim. Wtedy cały świat może powiedzieć, że jesteśmy przegrani, ale nie będziemy. Dorośliśmy.

© Osho „Intuicja. Wiedza wykraczająca poza logikę.”

źródło oryginalne: www.kramola.info


Źródło polskie : treborok


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 15 maj 2019 11:27
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Trzy warstwy nauki człowieka: intuicja, logika i wiedza