Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Hiszpania wprowadzi rejestr pedofilów
Kategoria: Społeczeństwo   Sobota, 03 maj 2014 08:08 Autor: admin

Hiszpania wprowadzi rejestr pedofilów

Hiszpania wprowadzi rejestr pedofilów foto: Wikimedia Commons/CC
Hiszpański rząd planuje utworzyć rejestr przestępców seksualnych, do którego będą mieli dostęp m.in. rodzice. Ma to uchronić ich dzieci przed kontaktem z pedofilami. Osoba, która raz trafi do takiego rejestru, już nigdy nie będzie mogła być z niego wykreślona – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Jak podaje hiszpańskie ministerstwo zdrowia, opieki społecznej i równości, osoby znajdujące się na owej liście nie będą mogły wykonywać zawodów, które charakteryzują się „regularnym kontaktem z dziećmi”. W ramach proponowanych przepisów wszystkie instytucje i firmy zatrudniające ludzi pracujących z dziećmi będą musiały zażądać od swoich pracowników zaświadczania, że nie popełnili przestępstwa przeciwko dzieciom.

Nadal nie jest jednak jasne, jak miałoby to wyglądać w praktyce. Jeden z prawników konsultujących projekt twierdzi także, że aby wprowadzić rejestr przestępców seksualnych, trzeba zmienić hiszpański kodeks karny. Według obowiązującego prawa, po jakimś czasie przestępstwa się zacierają i zostają wykreślone z krajowego rejestru karnego. Krytycy rejestru twierdzą zaś, że niezależnie od popełnionego przestępstwa po odbyciu kary i resocjalizacji każdy przestępca ma prawo do powrotu do społeczeństwa. Rejestr ten ma zaś temu przeciwdziałać.

Poprawkę do nowej ustawy o ochronie dzieci wprowadzającą rejestr przestępców seksualnych ministrowie przyjęli w piątek. Jeśli ustawa zostanie uchwalona przez parlament, Hiszpania pójdzie w ślady Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie dane na temat przestępców seksualnych są archiwizowane i dostępne dla zwykłych obywateli.

Według amerykańskiego prawa, nazwanego od brutalnie zgwałconej dziewczynki „prawem Megan”, każdy ma prawo do informacji dotyczącej tego, czy przestępca seksualny nie mieszka w jego pobliżu. Upublicznione informacje różnią się jednak od siebie w poszczególnych stanach. W niektórych przy domach pedofilów widnieją specjalne znaki ostrzegawcze. W stanie Kalifornia na stronie internetowej można zobaczyć ich aktualne zdjęcia oraz dokładne dane osobowe. W stanie Floryda przestępca seksualny musi zaś nosić elektroniczną bransoletkę z nadajnikiem GPS. Ustawa o rejestrze przestępców seksualnych (CSOD) zwana „prawem Sary” funkcjonuje w Wielkiej Brytanii od 2008 r. Dzięki niej rodzice mogą zwrócić się do policji z pytaniem, czy osoba, która ma kontakt z ich dzieckiem, była kiedykolwiek karana za przestępstwa seksualne. Na odpowiedź policja ma 24 godziny.Źródło: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 02 maj 2014 08:57
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Hiszpania wprowadzi rejestr pedofilów