Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Młodzi ludzie nie wierzą już w American dream
Kategoria: Społeczeństwo   Czwartek, 03 grudzień 2015 05:57 Autor: admin

Młodzi ludzie nie wierzą już w American dream

Młodzi ludzie nie wierzą już w American dream foto: Wikimedia Commons/CC

Wśród młodych Amerykanów z pokolenia milenijnego zaczynają wzrastać pesymistyczne nastroje. Taki wniosek płynie z sondażu przeprowadzonego przez gazetę The Washington Post i agencję The Fusion poll.

Wydanie publikuje wyniki sondażu, w którym ankietowanym w wieku od 18 do 34 lat zadawano takie same pytania, co w 1986 r., a odnoszące się do tego, w jaki sposób przeciętny obywatel rozumie pojęcie „American dream". W przeciągu trzech dziesięcioleci liczba osób uważających narodowy etos Stanów Zjednoczonych za przeżytek wzrosła z 12 do 29 procent, przy czym największy wzrost został odnotowany wśród obywateli białej rasy — z 10 do 29 procent.

Zgadza się z nimi co trzeci młody człowiek bez wykształcenia wyższego — w sondażu z 1986 roku, co piąta młoda osoba uważała ideę „amerykańskiego marzenia" za nieaktualną. Jednocześnie, jakby z nutą ubolewania gazeta odnotowuje, im wyższy poziom wykształcenia, tym więcej rozczarowanych.

Liczba entuzjastycznych zwolenników narodowego etosu zmniejszyła się o połowę i wynosi dziś 16 procent, podczas gdy w 1986 roku wskaźnik ten wynosił 32 procent.

Pozostali deklarują, że znacznie ciężej dziś dosięgnąć swoich marzeń.

Ponadto dziś Amerykanie nadają „amerykańskiemu marzeniu" inne znaczenie. 30 lat temu 80% obywateli uważało za podstawowy postulat spełnienia „American dream" „swobodę wyboru własnej ścieżki życiowej", 76% Amerykanów marzyło o własnym domu, a 73% — o tym, żeby wysłać swoje dzieci do koledżów. Dziś 68% marzy o własnym interesie, 67% — o tym, żeby posłać dzieci do koledżów, a 65% — o koledżu dla siebie. Swoboda wyboru nie weszła do czołówki trzech priorytetów.

Tym nie mniej kluczowy element „amerykańskiego marzenia" — pogoń za bogactwem — traci wśród młodych ludzi znaczenie. Tak uważa 29% młodzieży — 30 lat temu było ich ponad 40%.

Zdaniem autorów badania dane rezultaty są następstwem światowego kryzysu finansowego z 2008 roku, który doprowadził do tego, że dziś młody człowiek z równym trudem znajduje w USA pracę, co i w połowie lat 80-tych. Tym nie mniej, pomimo tego, że dzisiejszy spadek produkcji w USA  można uznać za nieznaczący, 30 lat temu młodzież uważała „amerykańskie marzenie" za coś bardziej osiągalnego.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 03 grudzień 2015 06:44
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Młodzi ludzie nie wierzą już w American dream