Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Żydzi sami tworzą własne nieszczęście
Kategoria: Społeczeństwo   Niedziela, 03 styczeń 2016 12:00 Autor: admin

Żydzi sami tworzą własne nieszczęście

Żydzi mają obsesję na punkcie siebie, swojej historii, teraźniejszości i swojego losu. Każdy naród ma trochę tego, i tak powinno być. Ale stosując porównania, żydowskie patrzenie w swój pępek to coś zupełnie innego. Na tym poziomie intensywności trudno jest zawrzeć kompromis i skazuje się żydowskie państwo Izrael na paranoję polityczną i nieograniczoną sztywność.

Izrael musi wymyślać zagrożenia, i dlatego musi dostosować strategię prowokacji i odwetu – gen. Moshe Dayan

Dziesięć dni spędziłem szukając światła i nie znalazłem. Prasa jest powszechnie pochłonięta sobą, tak jak były należące do Białych dzienniki w Południowej Afryce w czasach apartheidu. Wydają się zdolne pisać tylko na jeden temat.

Konwersacja, przynajmniej z niewtajemniczonym, jest podobnie monotematyczna. Trzeba się zastanowić nad tym, dlaczego amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice, czy jakiś inny obserwator zagraniczny, dziwią się kiedy Izrael odmawia zaprzestania budowy osiedli, które otoczą arabską Jerozolimę, kiedy rzekomo uczestniczy w negocjacjach pokojowych. Izraelczycy nie widzą układu pokojowego innego niż na ich warunkach, i nigdy tego nie zrobią, chyba że zostaną zmuszeni do tego przez Amerykę, przy wsparciu UE trzymającej dużą czerwoną marchewkę, którą każdy widzi – wejście do Unii.

Żydzi opuścili to co teraz nazywamy Palestyną, Izraelem i Jordanią 2.000 lat temu. W roku 70 ne, po żydowskim powstaniu, rzymscy okupanci zniszczyli Świątynię Jerozolimską i większość Żydów uciekła do Babilonu, współczesnego Iraku. To trwało do XI wieku. Inni Żydzi udali się do Egiptu. Wielu z nich zniewolili Rzymianie, a innych rozproszyła wojna i katastrofa do Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Galii i Europy wschodniej.

Żydzi mieczem żyli (zob. Księgę Powtórzonego Prawa) i od niego zginęli. Ale to samo dotyczy wielu innych narodów na całym świecie, łącznie z głównymi ludami europejskimi o takich samych roszczeniach do tożsamości, np. Greków, Rzymian i Celtów.

W kolejnych stuleciach Żydzi przegrywali z chrześcijanami i muzułmanami. Chrześcijanie zdominowali Zachód, bo potężny cesarz rzymski w IV wieku uczynił ich religię religią państwową. Muzułmanie początkowo ulokowali się na Wschodzie dzięki swojemu męstwu na polu walki.

Przez ogromną większość 1.400 lat islamu Żydzi byli chronieni przez muzułmańskich władców. Podobnie jak chrześcijanie, przyznali im status dhimmi, chronionej mniejszości, który dawał im ochronę wojskową i obywatelską, tak długo jak szanowali prawa i supremację państwa islamskiego. Żydów nie prześladowano i nie było żadnej tradycji antysemityzmu.

W chrześcijańskim świecie było inaczej. Do Średniowiecza Żydzi mieszkali w Europie raczej bezpiecznie. Później były intensywne okresy prześladowań i na przestrzeni wieków rosnący nurt antysemityzmu, kulminującego w wypędzeniach w XIX wieku i pogromach w Polsce i w Rosji, i ostatecznym rozwiązaniem w Niemczech. Ale przez większość czasu w większości stuleci, Żydzi byli racjonalnie zintegrowani w społeczeństwo gospodarzy. Pełna 2.000-letnia historia europejska Żydów jest bardzo zniekształcona ideą stałego, niesłabnącego cierpienia w diasporze przez współczesne żydostwo, i stała się wbudowana w liturgiczną i inne formy żydowskiej kultury.

Tak, żydzi i chrześcijanie często żyli osobno, ale przez większość czasu żyli też razem. Choć odnotowano prześladowania, to lat pokojowej koegzystencji nie odnotowano. W wiekach XIV i XV miały miejsce poważne wypędzenia Żydów z Europy zachodniej z wyjątkiem Włoch i Niemiec. Schronienia musieli szukać w Imperium Tureckim, w Polsce i na Litwie. Ale druga połowa XVI wieku była świadkiem końca wypędzeń, kiedy polityka obróciła się o 180o w kierunku ponownego ich wpuszczania.

Na przestrzeni wieków strach przez przemocą w niezliczonych formach był tak stały, że zarówno żydzi jak i chrześcijanie musieli się konfrontować, ale bardziej chrześcijanie. Począwszy od reformacji Europę rozdzierały gorzkie bratobójcze chrześcijańskie spory. Czy było się katolikiem czy protestantem, w okresie 1559-1648 stało się najważniejszym powodem prowadzenia wojny, a były to zwłaszcza wojny domowe, które wybuchały ze wszystkich i z każdej okazji, kiedy mniejszości religijne walczyły przeciwko nietolerancji z góry. Ale żydzi w zasadzie nie doświadczyli tego wszystkiego. Po okresie Oświecenia żydzi odgrywali coraz większą rolę w większości krajów Europy.

Czy kiedykolwiek przekuje się miecze na lemiesze na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona jest tak osadzona w stronniczą i wprowadzającą w błąd narrację swojej historii?

Arab News

 

Źródło: Wolna Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 03 styczeń 2016 16:57
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Żydzi sami tworzą własne nieszczęście