Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Iran: walka o hidżab
Kategoria: Społeczeństwo   Niedziela, 19 czerwiec 2016 08:23 Autor: admin

Iran: walka o hidżab

W ostatnich tygodniach na jaw wyszły dziesiątki tysięcy przypadków zatrzymań irańskich kobiet. Wiele z nich nie przyznaje się do winy. Redaktorzy porozmawiali z poszkodowaną Zahrą, 30-letnią matką dwojga dzieci, doktorem nauk fizyko-matematycznych, mieszkającą w zachodniej części Teheranu:

„Jestem w pełni zadowolona z tego, że według irańskiego prawa powinnam nosić hidżab. Ale byłabym zadowolona jeszcze bardziej, gdybym decyzję o tym, jak nosić chustę i jaką część głowy nią zakrywać mogła podejmować sama” – powiedziała Zahra. 

Jednocześnie kobieta zaprzeczyła opinii, że hidżab pomaga czuć się bezpiecznie i może uchronić przed przemocą. 

„Jeśli napotkany na ulicy mężczyzna ma złe zamiary, to żaden hidżab mnie nie uchroni! Moralności takim mężczyznom hidżab nie doda, to o wiele głębszy problem, niż tylko wizualny. A i wiele było przypadków, kiedy na kobiety w hidżabach nie tylko pożądliwie spoglądano, ale i je gwałcono” – opowiada Zahra. 

Zahra niejednokrotnie trafiała w ręce „policji obyczajowej”. Zarzucano jej nieprawidłowe noszenie hidżabu. Przy tym za każdym razem służby pozwalały sobie na grubiański stosunek wobec niej: była poniżana i obrażana.

„Nikt mnie nie bił. Ale często widziałam, jak przemoc stosowano w stosunku do innych dziewczyn, jak rzucano je na ziemię. Rozumiecie, oni nie mają na celu pobicia, ale poniżenie. Kiedy zatrzymano mnie po raz pierwszy, dwóch policjantów mocno złapało mnie pod ręce i pociągnęło do samochodu – skarży się Zahra. – Traktowali mnie jak złodzieja albo mordercę”. 

Tym razem Zahrze zarzucono, że połaczenie kremowego koloru spodni i czarnego manto (tak w Iranie nazywa się długą obszerną tunikę – red.) było zbyt jaskrawe i zbytnio przyciągało uwagę. 

Zdaniem Zahry, sytuacja nie ulegnie zmianę, dopóki w ustawie nie zostanie przepisana norma, co rozumie się pod hidżabem. Poza tym, rozmówczyni Sputnika nie wierzy, aby przeszkodą w osiągnięciu dobrobytu społeczeństwa było właśnie nieprawidłowe noszenie hidżabu.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 19 czerwiec 2016 09:25