Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Gdyby nauczyciele zarabiali jak sportowcy
Kategoria: Społeczeństwo   Poniedziałek, 10 październik 2016 11:36 Napisał

Gdyby nauczyciele zarabiali jak sportowcy

Zwykło się mówić że nauczyciel to zawód nieprodukcyjny. Czyżby? Przecież produkuje on towar najcenniejszy, człowieka – obywatela.

Dlaczego więc za tak cenną pracę dostaje tak marną płacę.

Poznaj jak docenia nauczyciela Europa i świat.

Lato i wakacje się zakończyły i wypoczęci uczniowie wrócili do szkoły. Do szkoły wrócili też nauczyciele, ale niektórzy z nich nie są tak wypoczęci jak młodzież. Musieli podjąć wakacyjną pracę, aby zarobić dodatkowe pieniądze i załatać domowy budżet. 

To do tego, aby walczyć o byt nauczyciela i jakość jego pracy, a nie do walki ideologicznej z rządem powołany został ZNP - panie Broniarz.

Z pensji nauczycielskiej wyżyć się nie da” – to wie każdy. Ile zarabia przeciętny polski nauczyciel wstyd powiedzieć.

Nauczyciele żyją z dnia na dzień, bez oszczędności, za to często z zaciągniętymi kredytami. A może być jeszcze gorzej. Nie tylko że w związku z tragiczną demografią ilość etatów w szkołach spada, rosną koszty utrzymania, a zarobki nauczycieli są praktycznie zamrożone.

Podwyżki dostaje policja i biurokraci.

Dla porównania: Około 17 tys. zł zarabia początkujący nauczyciel w szkole podstawowej w bogatym Luksemburgu. Pedagog z Danii może liczyć na ok. 11 tys. zł. Wyższe zarobki nauczycieli nie dotyczą tylko państw Europy Zachodniej. Np. w Czechach nauczyciele zarabiają średnio 6,4 tys. zł, a na Słowenii - 6,8 tys. zł! (to dane sprzed trzech lat)

Jak jest na drugim biegunie? USA mają najwyższe na świecie wydatki na jednego ucznia 15171$. Jak dbają tam o nauczyciela? Popatrzmy.

Średnio nauczyciel w szkole publicznej zarabia 52.000 $rocznie za około 10 miesięcy pracy. Czy to dużo? Zarobek dobrego zawodowego sportowca to 3,16 miliona dolarów za 7 miesięcy pracy.
Średni zarobek w szkole publicznej nie mówi wszystkiego. Trzeba pamiętać, że wysokości płacy nie reguluje w USA ministerialny okólnik. Szkoły podlegają władzom lokalnym, a stawki płac ustala kontrakt zawierany przez nauczycieli z samorządem. Miasta które mają wystarczające dochody i chcą mieć dobre szkoły płacą nauczycielom sporo więcej niż podana wyżej średnia. Dochodzą do tego ubezpieczenia i świadczenia emerytalne. Ponad połowa wpływów z pobieranych podatków od nieruchomości idzie na utrzymanie szkolnictwa.
Może o takie warunki pracy zadba ZNP i pan Broniarz?
Czy nauczyciel może zarabiać tyle co zawodowy sportowiec? Z pewnością tak. Byłoby idealnie gdyby ze względu na wysokość zarobków dzieci marzyły aby zostać nauczycielem, tak jak marzą aby zostać słynnym sportowcem. Nauczycie mogą zarabiać duże pieniądze, ale nie może to być ktoś kto zadaje uczniom ciągle testy i kartkówki, i kiedy dzieci je piszą, on siedzi i dłubie w nosie.
Szkoła będzie się zmieniać. Decyduje o tym elektronika.

Zbliża się świat, w którym nauczyciel będzie zarabiał więcej pieniędzy - ze względu na innowacje w edukacji - realizowanej w pełni cyfrowej przystosowanej indywidualnie do każdego ucznia. Zmieni się więc rola nauczyciela, których będzie znacznie mniej, natomiast ich praca wykorzystana będzie przez znacznie większe rzesze uczniów. Dzisiejsi nauczyciele muszą się zaadoptować do idącej zmiany.

Następne pokolenia nauczycieli będą do zawodu przygotowywane zupełnie inaczej. Wówczas ci, którzy będą przygotowywać unikalne platformy nauczania, adoptowane do potrzeb ucznia zarobią pieniądze jak profesjonalni sportowcy.

"Nauczyciele będą zarabiać miliony dolarów, bo ich praca będzie pożytkowana przez miliony studentów z całego kraju."-  mówi Ben Nelson, fundator projektu Minerva.

Póki co jest jak jest. Obowiązuje przekleństwo:

„Obyś cudze dzieci uczył”

Dosiego szkolnego roku koledzy Nauczyciele...

PS. Pogońmy pseudopolityka Broniarza (Nathanel jest emerytowanym nauczycielem)


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 10 październik 2016 14:29
alexjones.pl Inne Społeczeństwo Gdyby nauczyciele zarabiali jak sportowcy