Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Pożyczka czy kredyt? Sprawdź, czym się różnią i co powinieneś wybrać
Kategoria: Inne   Niedziela, 01 styczeń 2017 12:50 Napisał

Pożyczka czy kredyt? Sprawdź, czym się różnią i co powinieneś wybrać

Tych terminów często używamy zamiennie, mając na myśli pożyczenie gotówki na jakiś cel. W rzeczywistości pożyczka a kredyt to dwie zupełnie inne sprawy. Różnic jest więcej, niż ci się wydaje – poznaj je i przekonaj się, czy bardziej odpowiadają twoim potrzebom pożyczki czy kredyty.

Pożyczka? Od kogo tylko chcesz

Podstawową różnicą między pożyczką a kredytem jest to, kto ich udziela. Pożyczki udzielić może właściwie każda osoba prawna, zarówno osoba fizyczna, jak instytucja, pod jednym warunkiem. Pożyczkobiorca musi być właścicielem pieniędzy, które przekazuje w użytkowanie. Pożyczki może nam użyczyć zatem zarówno bank, jak i znajomy, i obie będą miały jednakową moc prawną. Coraz popularniejszą ich formą są pożyczki przez internet.

Kredyt? Wyłącznie w banku

Inaczej jest w przypadku kredytów, których udzielić mogą wyłącznie banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK). Takiego prawa nie mają para banki, czyli firmy działające w zbliżony sposób do banków, ale niepodlegające Komisji Nadzoru Finansowego. Kredyty polegają na przekazaniu do dyspozycji środków, które nie są własnością banku, a jedynie depozytem pieniędzy powierzonych przez klientów.  O tej odstawowej różnicy należy pamiętać, ponieważ banki oferują zwykle zarówno kredyty, jak i pożyczki, które mają diametralnie różne zasady funkcjonowania.

Kredyt nie jest Twoją własnością

Pieniądze, które otrzymuje kredytobiorca także nie stają się jego własnością. Otrzymując kredyt, obraca jedynie pieniędzmi innych klientów banku. Udziela on tylko swoistego zapisu odpowiedniej kwoty na koncie kredytobiorcy. Co za tym idzie, kredyt nigdy nie jest udzielany w formie gotówkowej i nie jest przyznawany od ręki. Kredyt jest typową transakcją bezgotówkową.

Pieniądze z pożyczki należą do Ciebie

Przeciwnie do pożyczki, która najczęściej przybiera formę transakcji gotówkowej. Pożyczkobiorca otrzymuje potrzebną kwotę pieniędzy od ręki. Kredyt od pożyczki wyróżnia także to, że pożyczkobiorca staje się formalnie właścicielem pożyczonych pieniędzy, tak jak pożyczkodawca, w odróżnieniu od banku użyczającego kredytu, dysponuje własnymi środkami.

Pożyczkę wydaj na co chcesz

Klient pożyczkobiorcy może także pozyskanymi pieniędzmi dysponować dowolnie, wydając na   jakikolwiek cel. Pożyczkodawca nie pyta z reguły o przeznaczenie środków, dając klientowi całkowitą swobodę. Nie kontroluje też wydatkowania klienta po otrzymaniu przez niego pożyczki i nie może żądać jej wcześniejszej spłaty, gdy nie odpowiada mu sposób wydania pożyczonych pieniędzy.

Kredyt ma zawsze jakiś cel

Odwrotnie jest w przypadku kredytów. Udzielane są one przez banki zawsze na ściśle określony cel, który musi zostać zaznaczony w umowie między kredytobiorcą a kredytodawcą. Wyjątkiem mogą być jedynie kredyty konsumpcyjne i gospodarcze, pokrywające bieżące wydatki klienta. Jeśli klient przeznaczy pieniądze niezgodnie z zadeklarowanym uprzednio przeznaczeniem, bank może zażądać natychmiastowego zwrotu środków z kredytu. Banki przez cały okres trwania kredytu kontrolują wykorzystanie powierzonych klientowi środków.

Jakie prawo reguluje kredyty i pożyczki?

Z powyższych różnic między kredytem a pożyczką wynika także odmienny sposób regulacji prawnej. Ponieważ kredyty przysługują wyłącznie bankom, są objęte przepisami prawa bankowego, regulującego działalność tych instytucji. Pożyczki, które mogą być zawierane przez osoby fizyczne, a więc w praktyce przez każdego, regulowane są przepisami prawa cywilnego.

Czy musi być umowa na kredyt i pożyczki?

Prawo bankowe wyraźnie stanowi, że udzielaniu kredytu zawsze musi towarzyszyć pisemna umowa. Proces udzielania pożyczki nie wymaga zawarcia pisemnej umowy. Aby pożyczka była ważna, wystarczy umowa ustna. Jeśli jej kwota przekracza sumę 500 złotych, to powinna być poświadczona pisemną umową. Ale nawet w takiej sytuacji jej brak nie powoduje nieważności pożyczki.


Co zawiera umowa kredytowa?
W umowie kredytowej jasno określona jest kwota kredytu, termin zwrotu zaciągniętych środków oraz ustalona wysokość odsetek, które spłacane mają być ratalnie przez ściśle określony czas.. Niedopełnienie terminu spłaty skutkuje konsekwencjami prawnymi. Dodatkowo do kosztów doliczana jest przez bank prowizja, czyli koszt udzielenia przez niego kredytu.

Pożyczka – kiedy ją oddać?

W przypadku pożyczki nie ma konieczności ścisłego określenia terminu zwrotu, choć banki, para banki i firmy pożyczkowe zwykle go ustalają. Pożyczkodawca nie ma prawa, tak jak kredytobiorca, żądać wcześniejszego zwrotu pieniędzy, jeśli nie jest zadowolony z ich wykorzystania przez pożyczkobiorcę. Jak wiemy, pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel, a jego uprzednia deklaracja leży tylko w gestii woli pożyczkobiorcy.

Ile tak naprawdę kosztuje pożyczka?
Pożyczka może być również nieodpłatna. Pożyczkodawcy często nie pobierają prowizji, czyli opłaty za jej udzielenie. Niekiedy nawet nie określają oprocentowania, co znaczy, że pożyczkobiorca oddaje im dokładnie tyle, ile pożyczył – banki i instytucje pożyczkowe chętnie stosują określenie pożyczka 0%.

Formalności przy pożyczkach – ile potrzeba?

Pożyczki szybkie (express pożyczki) swoją nazwę zawdzięczają właśnie minimum formalności, które jest niezbędne do ich uzyskania. Pożyczkodawcy nie oczekują potwierdzenia źródła dochodu czy poświadczeń wiarygodności finansowej pożyczkobiorcy. Nie sprawdzają też historii kredytowej. Bardzo szybko uzyskać możemy także pożyczkę online – to zaledwie kilka kliknięć w internecie, po których pieniądze lądują na naszym koncie.

Formalności przy kredycie - wiarygodność kredytowa

Inaczej sprawa wygląda z kredytami. Banki, udzielając ich, dokładnie sprawdzają sytuację finansową klienta. Zbadana zostaje zdolność i historia kredytowa osoby ubiegającej się o kredyt. Wiarygodność kredytowa określana jest najczęściej za pomocą punktów – taka metoda oceny wiarygodności nosi nazwę scoringu. Może zdarzyć się, że wnioskujący nie otrzyma oczekiwanej kwoty, dostając na przykład niższy kredyt, bądź nie otrzymać go wcale.

Kiedy lepiej wybrać pożyczkę?

Pożyczka z natury rzeczy przydatna jest, gdy potrzebujemy pilnie mniejszych kwot pieniędzy, do około pięciu tysięcy złotych. Dobrze sprawdza się w sytuacji mniejszych zakupów i wydatków – na remont, wakacyjne wczasy, nowy sprzęt domowy czy świąteczne prezenty. Warunki pożyczkowe najważniejszych pożyczkodawców można sprawdzić, korzystając z rankomatu pożyczek na chwilowo.pl i rankingu pożyczek społecznościowych.

Kiedy lepiej sprawdzi się kredyt?
Kredyty udzielane są na wyższe kwoty, więc siłą rzeczy będą lepszym wyborem dla osób, które czekają duże wydatki. Często udziela się ich na przykład na zakup mieszkania bądź samochodu. Kredyt obarczony jest znacznie większą liczbą zobowiązań, niż pożyczka, ale też dokładnie wiemy, na czym stoimy, go zaciągając.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 01 styczeń 2017 20:12
alexjones.pl Inne Pożyczka czy kredyt? Sprawdź, czym się różnią i co powinieneś wybrać