Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Chłodzenie laptopa - w jaki sposób je usprawnić?
Kategoria: Inne   Czwartek, 16 marzec 2017 12:38 Napisał

Chłodzenie laptopa - w jaki sposób je usprawnić?

Wielu może wydawać się, że problemy z utrzymaniem odpowiednio niskiej temperatury najważniejszych komponentów dotyczą wyłącznie komputerów dla graczy. Jak się jednak okazuje, dotyczy to także mniej wydajnych platform biznesowych.

Oczywiście i w tym przypadku są wyjątki. Wspomnieć należy przede wszystkim o laptopach, które wyposażone zostały w podzespoły o bardzo niskim poborze energii, przeznaczone do pracy w podróży. Przykładem na to może być chociażby HP EliteBook 1030, który wyposażony jest w zintegrowaną kartę graficzną oraz procesor z serii Intel Core M, charakteryzujący się minimalnym poborem energii.

Jeżeli jednak dołożymy nieco tylko wydajniejszy procesor, dedykowaną kartę graficzną czy pojemny dysk HDD (jak chociażby w Dell Inspiron 5558), utrzymanie niskiej temperatury może nie być takie proste. Tego typu konfiguracje podczas pracy na najwyższych obrotach mogą rozgrzać się nawet do temperatury przekraczającej 45 stopni Celsjusza w przypadku obudowy i 85 stopni w przypadku procesora i karty graficznej.

Ich utrzymywanie na takich poziomach przez dłuższy czas może doprowadzić do nieprawidłowości działania systemu, a nawet mniej lub bardziej drobnych usterek. Nie wspominając już o oparzeniach, jeżeli laptop będzie trzymany przez nas na kolanach. Czy istnieje więc sposób, aby nieco zbić wspomniane temperatury? Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być podstawka chłodząca.

O czym mowa?

Składa się ona z jednego bądź kilku wentylatorów, które chłodzą laptopa od spodu. Jeżeli więc nasz zakup ma mieć sens, na podstawkę powinniśmy decydować się jedynie wówczas, gdy posiadany przez nas laptop posiada otwory wentylacyjne zlokalizowane na spodzie obudowy. W przeciwnym wypadku praca wentylatorów na nic się zda – będą one bowiem chłodziły zamkniętą obudowę, nie zaś jej wnętrze.

Podstawki chłodzące najczęściej do laptopów podłączane są przy użyciu kabla USB. Dzięki temu, gdy uruchomiony zostaje laptop, działać zaczynają również wspomniane wentylatory. W ten sposób realizowane jest chłodzenie, za sprawą którego jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę poszczególnych podzespołów nawet o ponad 10 stopni Celsjusza.

Poza chłodzenie, zaletą podstawek jest również możliwość ułożenia laptopa w nieco wyższej pozycji, a także korzystania z niego nie tylko na biurku, ale również między innymi na łóżku czy kanapie.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli chcemy, aby nasz Dell Inspiron 5558 bądź inny laptop był chłodzony w sposób efektywny, musimy zakupić podstawkę odpowiedniej jakości. To zaś możliwe stanie się dopiero po dokładnym przeanalizowaniu jej najważniejszych parametrów.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić liczbę, wielkość oraz wydajność wentylatorów. Jeżeli nasz laptop posiada jeden duży otwór wentylacyjny, warto zdecydować się na podstawkę z jednym wentylatorem, który skutecznie schłodzi wnętrze urządzenia. W przypadku rozłożenia kilku otworów w poszczególnych miejscach obudowy, lepszym rozwiązaniem okaże się podstawka posiadająca kilka mniejszych wiatraków.

Oczywiście nie możemy zapomnieć także o solidności wykonania podstawki. Szczególnie polecane są produkty wykonane z aluminium bądź metalu. Są one na tyle wytrzymałe, że spokojnie wystarczą nam nawet na kilka lat.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wspomnieć należy przede wszystkim o rozmiarach podstawki, które powinny być dopasowane do naszego laptopa, poziomie hałasu generowanego przez wentylatory oraz wyposażenie dodatkowe, w skład którego wejść mogą porty USB oraz stacja dokująca dla zewnętrznego dysku twardego.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 16 marzec 2017 15:40
alexjones.pl Inne Chłodzenie laptopa - w jaki sposób je usprawnić?