Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci
Kategoria: Inne   Piątek, 24 marzec 2017 09:42 Napisał

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – co należy wiedzieć o schorzeniu, które coraz częściej dotyka naszych dzieci, a co najgorsze – nie jest to schorzenie, które można zlikwidować raz na zawsze. Sprawdź poniżej.

Objawy

Uporczywe swędzenie, które bywa określane jako gorsze od klasycznego bólu, doskwiera chorującym (najczęściej  noworodkom i dzieciom już od 6-7 roku życia) i nie pozwala na normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Utrudnia sen, koncentrację na zwykłych czynnościach. Pojawia się ogromna suchość skóry, liszaje, z czasem ropne grudki zgięciach kolan i łokci. Skóra osoby cierpiącej na AZS zaczyna przypominać pergamin, jest cieniutka, wręcz przeźroczysta. Niestety, choroba ta jest przewlekła, występują nawroty.

Podrażnieniu skóry mogą sprzyjać różne alergeny – detergenty zawarte w środkach piorących, alergeny wziewne, czyli sierść zwierząt, pył, pleśnie, kurz, nadmierne pocenie się, podrażnienia mechaniczne, a nawet takie czynniki jak stres czy pokarm (zwłaszcza ryby czy owoce morza).

Przyczyny

Wyznaczone zostały trzy główne czynniki, które są przyczyną atopowego zapalenia skóry. Po pierwsze – to genetyka: wytypowanie genów, które determinują predyspozycję organizmu do reakcji alergicznych na różnego rodzaju alergeny. Po drugie - problemy z nieprawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym są przyczyną pojawienia się AZS. ponieważ AZS to reakcja alergiczna – pojawia się wtedy, kiedy układ immunologiczny stwierdzi, że alergeny zagrażają organizmowi i zaczyna się przed nimi bronić – następuje stan zapalny. Ostatnim czynnikiem jest kontakt z alergenami. najczęstsze to kurz, jajka, orzeszki, soja, silne kosmetyki, chemia domowa, sterylizacja organizmu, złe, przesuszone powietrze w pomieszczeniach,  a nawet problemy emocjonalne lub psychiczne.

Leczenie

Leczenie AZS polega na zminimalizowaniu objawów, niestety, nie jest to schorzenie, które można raz na zawsze z organizmu „wypędzić” farmaceutycznie czy kosmetycznie. Sposobami na złagodzenie jego objawów są: stosowanie maści i kremów, które złagodzą stan zapalny skóry, przyjmowanie leków zmniejszających reakcję alergiczną, a nawet antybiotyków. leki stosowane przy AZS mają za zadanie głównie zminimalizować i złagodzić świąd skóry, który doskwiera chorującym najmocniej. Niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku, kiedy choroba dotyka dzieci, jest stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających, które zadziałają od wewnątrz na problem AZS. Dostępne są kremy, emulsje do ciała i kąpieli zawierające emolienty, żele do mycia włosów, o których więcej przeczytasz np. na www.latopic.pl.

- artykuł zewnętrzny

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci