Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania jagód Goji
Kategoria: Inne   Czwartek, 08 czerwiec 2017 04:48 Napisał

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania jagód Goji

Jagody Goji (łac. Lycium barbarum) należą do najbardziej wartościowych, pod względem odżywczym, owoców na świecie. Przynależą do rodziny psiankowatych (łac. Solonaceae), do której  należy wiele warzyw, jak chociażby ziemniaki, pomidory, bakłażany czy papryka, a także niektóre trujące rośliny, jak wilcza jagoda. Przedstawiamy najważniejsze właściwości tych interesujących jagód.

Jagody Goji pochodzą z obszarów Tybetu, Himalajów i Mongolii, jednakże obecnie uprawiane są również w wielu innych krajach. Chociaż w krajach zachodnich jagody Goji znane są już od dość niedawna, to jednak w Tybecie i Chinach wykorzystywane były zarówno w kuchni, jak i w medycynie, już od tysięcy lat.

Właściwości odżywcze jagód Goji

Jagody Goji są rzeczywiści bardzo unikalne wśród owoców. To wszystko dlatego, że posiadają wszystkie niezbędne aminokwasy, a do tego mają najwyższe stężenie białka. Wypełnione są również cenną witaminą C. Co więcej, jagody Goji zawierają więcej karotenoidów niż jakiekolwiek inny produkt żywnościowy. Owoce te posiadają 21 ważnych mikroelementów i są bogate w błonnik. Jagody Goji zawierają ponadto 15 razy więcej żelaza niż szpinak, a ponadto zapewniają odpowiednią ilość wapnia, cynku, selenu, a także wiele innych składników odżywczych. Nie ma wątpliwości, że jagody Goji są odżywczym motorem napędowym dla organizmu.

O tym, że uznane zostały za produkty z grupy superfood decyduje również fakt, zapewniają naturalne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, a także przeciwgrzybiczne. Ich silne związki przeciwutleniające i polisacharydy pomagają wzmocnić układ odpornościowy organizmu, co pozwala chronić przed infekcjami i rozwojem wielu chorób. Nic zatem dziwnego, że w tradycyjnej medycynie chińskiej jagody Goji są znane ze zwiększenia siły organizmu, a także z możliwości przedłużenia życia.

W tradycyjnej medycynie chińskiej jagody Goji występują jako naturalny składnik leczniczy dla nerek i wątroby, a także pomagają na dolne partie pleców, zawroty głowy oraz korzystnie wpływają na wzrok. Najczęściej spożywa się je na surowo lub tez wykonuje się z nich herbatę, czy też napar. Mogą być wykorzystane także jako składnik zup. Więcej na temat owoców Goji przeczytać można na stronie olej.edu.pl.

Stosowanie jagód Goji

W Polsce jagody Goji najczęściej sprzedawane są w postaci suszonej, lub jako dodatek do różnych mieszanek. Można je wykorzystać na przykład do owsianek, płatków śniadaniowych, musli czy smoothie. Przed zastosowaniem warto je również namoczyć. Należy wówczas wlać tyle wody, by całkowicie przykryła suszone owoce w naczyniu. Z pozostałości wody można skorzystać i przygotować ożywczy napój. Często w przepisach poleca się wykorzystać wodę z owocami i wykonać smaczny koktajl z dowolną ilością dodatków.

Przeciwwskazania i zagrożenia

Należy pamiętać, że przy spożyciu jagód Goji mogą pojawić się pewne niekorzystne skutki uboczne, zwłaszcza, gdy jednocześnie przyjmujemy leki na cukrzyce lub ciśnienie krwi, a także wafarynę na rozrzedzenie krwi. Jeśli przyjmujesz któryś z tych leków, zanim zaczniesz spożywać jagody Goji, najpierw koniecznie musisz skonsultować się z lekarzem.

Uwagi końcowe

Jagody Goji często można spotkać w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością, a także coraz częściej w supermarketach. 500 gram suszonych jagód Goji kosztuje około 30 zł w większości sklepów spożywczych oraz online. Jednakże, ceny mogą się różnić w zależności od tego, czy są organiczne, naturalne, lub w połączeniu z innymi składnikami.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 08 czerwiec 2017 09:55
alexjones.pl Inne Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania jagód Goji